آی کواد | مرجع خرید و اجاره کوادکوپتر | نقد و بررسی کوادکوپتر
مناطق پرواز ممنوع

مناطق پرواز ممنوع : قبل از پرواز با هلی شات باید بدانید

مناطق پرواز ممنوع به مناطقی گفته می‌شود که پرواز با هلی شات در آنها یا به‌طور کل ممنوع است یا با احتیاط باید انجام شود. روش‌های مختلفی برای تشخیص مناطق ممنوعه پرواز وجود دارد که در ادامه به معرفی هریک از آنها می‌پردازیم.

قبل از آنکه به معرفی روش‌های شناسایی مناطق پرواز ممنوع بپردازیم لازم است ذکر شود که فروشگاه اینترنتی آی کواد شرایط خرید قسطی هلی شات را برای شما عزیزان فراهم کرده‌است. شما می‌توانید از طریق مراجعه به صفحه شرایط خرید قسطی کوادکوپتر دوربین دار ، پاسخ سوالاتتان را در این مورد پیدا کنید. در صورتی که نیاز به مشاوره خرید و اطلاعات بیشتری در این خصوص دارید، می‌توانید از طریق شماره ۰۹۱۲۰۵۶۰۵۵۶ با ما در تماس باشید.

مناطق ممنوعه پرواز کوادکپترهای DJI

کمپانی دی جی آی برای تمامی محصولات خود یک سیستم منحصر به فرد در نظر گرفته‌است که با استفاده از آن می‌توان متوجه قوانین مناطق پرواز در نواحی مختلف شد.

سیستم GEO در دی جی آی

به‌طور کلی پرواز با هلی شات در مناطقی مانند نزدیکی زندان، مراکز امنیتی و … به‌طور کلی ممنوع است. علاوه بر این، در مناطقی که احتمال آسیب دیدن هلیشات یا آتش‌سوزی و … وجود دارد، بهتر است که پروازی انجام نشود. با این وجود چون به خاطر سپردن این مکان‌ها به دلیل تعددی که دارند کار مشکلی است، استفاده از سیستم GEO توصیه می‌شود.

در حالت پیش فرض، سیستم GEO اجازه پرواز در مناطقی که مسائل امنیتی داشته یا خطر زیادی وجود دارد، صادر نمی‌کند. به عبارت دیگر، سیستم پرواز پهپاد قفل شده و امکان برخاستن آن از زمین وجود نخواهد داشت. از منظر این سیستم، مناطق پرواز در حالت کلی در دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

منطقه پرواز ممنوع هلیشات‌های دی جی آی

 • مناطق قرمز: در این مناطق که با رنگ قرمز در برنامه DJI GO مشخص می‌شوند، کاربران با یک خطا مواجه شده و اجازه پرواز صادر نمی‌شود. اما در صورتی که مطمئن هستید این سیستم اشتباه کرده و اجازه پرواز را دارید، می‌توانید به [email protected] ایمیل زده یا از Online Unlocking (باز کردن آنلاین قفل استفاده کنید)

مناطقی که برای پرواز در آن نیاز به تأیید دارید

 • مناطق خاکستری: این مناطق با رنگ خاکستری در برنامه DJI GO مشخص شده و به معنای محدودیت ارتفاع در پرواز است. به این معنا که بیش از یک ارتفاع مشخص که معمولاً ۱۵۰ متر است، اجازه پرواز نخواهید داشت. در صورتی که این سیستم تشخیص دهد که شما در چنین منطقه ای قرار گرفته‌اید، از طریق برنامه DJI GO یا DJI GO 4 هشدار دریافت خواهید کرد.
 • مناطق آبی: در این مناطق که در برنامه DJI GO به رنگ آبی نمایش داده می‌شوند، هلی شات به صورت پیش فرض پرواز نخواهد کرد مگر آنکه شما یک اکانت وریفای شده دی جی آی داشته باشید. از طریق این کانت و با ثبت شماره تلفن همراه خود در آن و دریافت کد فعال سازی، می‌توانید مجوز پرواز کوادکوپتر را دریافت کنید.

مناطق هشدار برای پرواز با هلیشات

 • مناطق زرد: نکته مهمی که در خصوص این مناطق باید به آن اشاره کرد این است که احتمالاً برخی از آنها روی نقشه DJI GO نمایش داده نشوند. در این صورت شما هنگام پرواز با کوادکوپتر با چند پیغام هشدار رو به رو می‌شوید. به عنوان مثال منطقه هوایی کلاس E که با رنگ زرد روی نقشه نمایش داده می‌شود.
 • مناطق نارنجی: در صورتی که در این منطقه در حال پرواز باشید، یک هشدار از طرف سیستم GEO دریافت می‌کنید که می‌توانید بدون نیاز به اکانت وریفای شده یا اینترنت، مجوز پرواز را صادر کنید.
 • مناطق قرمز: پرواز در این مناطق ممنوع نیست اما بهتر است که دلیل تراکم جمعیتی که داشته و با رنگ قرمز روی نقشه مشخص شده‌است، پرواز در این نواحی انجام نشود.
 • مناطق آبی: پرواز در این مناطق به دلیل قوانین محلی ممنوع اعلام شده‌است. به عنوان مثال منطقه ای که نزدیک به زندان است.
 • مناطق سبز: مناطقی که با رنگ سبز در نقشه مشخص می‌شوند، مناطق پیشنهادی برای پرواز هستند.

لازم است ذکر شود که شما می‌توانید از سیستم GEO تنها به عنوان یک راه کمکی چهت تشخیص مناطق پرواز ممنوع استفاده کنید؛ بنابراین در صورتی که قصد دارید از این تجهیز در شهر یا کشور دیگری استفاده کنید، باید قبل از هرچیز از قوانین و مقررات پرواز در آن مکان مطلع شوید.

شناسایی مناطق پرواز ممنوع با اپلیکیشن HOVER

اپلیکیشن HOVER یکی دیگر از روش‌های پیشنهادی برای تشخیص مناطق ممنوعه پرواز است که روی تلفن‌های همراه هوشمند، iOS و اندروید قابل نصب است. با نصب این برنامه روی تلفن همراهتان نه تنها از مناطقی که می‌توان در آن پرواز کرد، مطلع می‌شوید بلکه شرایط آب و هوایی، سرعت و جهت باد و … برای شما نمایش داده می‌شود.

مناطق ممنوعه پرواز در ایراننقشه مناطق پرواز ممنوع در ایران

همان‌طور که گفته شد، شرایط و قوانین پرواز با هلی شات در هر شهر و کشوری متفاوت از دیگرجاهاست؛ بنابراین در صورتی که شما قصد دارید از هلیشات خریداری شده در ایران استفاده کنید، باید با مناطق پرواز ممنوع در ایران آشنایی داشته باشید. برای اطلاع از این مناطق می‌توانید نقشه را دانلود کرده همیشه همراه خود داشته باشید یا از طریق مراجعه به سایت map.xed.ir به صورت آنلاین نقشه را مشاهده کنید.

با توجه به اینکه احتمال دسترسی به اینترنت در برخی از مناطق بسیار کم است، به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتماً یک نقشه همراه خود داشته و از سیستم GEO و اپلیکیشن HOVER هم کمک بگیرید. برخی از مفاهیم اصلی که در خصوص این نقشه باید معنای هر کدام را بدانید، عبارت هستند از:

 • منطقه فرودگاه: این منطقه که با نام‌های AIRPORT یا AERODROME در نقشه مشخص می‌شوند، حریم فرودگاه بوده و پرواز در این حریم به‌طور کلی ممنوع است. در صورتی که در حال پرواز در نزدیکی فرودگاه هستید، باید تا شعاع ۲٫۵ کیلومتری از دیوارهای فرودگاه و ۸ کیلومتری از باند فرودگاه فاصله داشته باشید.
 • منطقه CHERLIE: این منطقه در نقشه با حروف اختصاری OIC نمایش داده می‌شود. در این محدوده بهتر است که در ارتفاع کمتر از ۱۰۰ متر پرواز کنید. چرا که احتمال برخورد با پرندگان زیاد است.
 • منطقه DELTA: پرواز در این منطقه به دلیل خطری که دارد، ممنوع است. در این مناطق که با OID و رنگ نارنجی مشخص شده‌اند، به دلیل اینکه معمولاً میدان تیر هستند، مجاز نیست مگر آنکه از قبل با مسئول هوایی منطقه هماهنگ شده باشد.
 • منطقه ROMO: این منطقه با نام OIR روی نقشه معین شده و توسط پدافندهای هوایی محافظت می‌شود. پرواز در این منطقه به شرط هماهنگی قبلی، مجاز است.
 • منطقه PAPA: این منطقه با حروف اختصای OIP مشخص شده و پرواز در آن به‌طور کلی ممنوع است.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments