آی کواد | مرجع خرید و اجاره کوادکوپتر | نقد و بررسی کوادکوپتر

همه چیز درباره ی تصویربرداری پانوراما در اسپارک

گاهی اوقات در تصویربرداری هوایی می خواهید که عکسی فراتر از اندازه ی فریم بگیرید. اما چگونه می توان با لنز ۲۵ میلی متری اسپارک به یک تصویر شفاف با زاویه دید بالا دست یافت؟
حالت پانورامای اسپارک دقیقا برای همین کار است. در ادامه با آی کواد همراه باشید که طرز کار و نکات مربوط به تصویربرداری پانوراما با کمترین اعوجاج را فرا بگیرید.

Spark Pano Beach

حالت های پانورامای اسپارک

اسپارک اولین پهپاد DJI است که قابلیت تصویربرداری پانوراما را دارد و حالت های افقی، عمودی و ۱۸۰ درجه پانوراما را پشتیبانی می کند.

Spark Pano city

حالت افقی و عمودی

در حالت افقی، اسپارک به صورت خودکار می تواند ۹ عکس را به صورت متوالی بگیرید و آن ها را برای یک تصویر پانورامای پویای با زاویه بالا در کنار هم قرار دهد. و در حالت عمودی پانوراما سه عکس گرفته می شود و آن ها را در کنار هم قرار می دهد و در آخر یک تصویر با نسبت ۱۶:۹ تولید می شود.

Spark Pano

علاوه بر حالت های عمودی و افقی پانورامای اسپارک، اخیرا DJI یک حالت جدید پانوراما ۱۸۰ درجه ای ارائه کرده که می تواند با قرار دادن ۲۱ عکس در کنار هم یک عکس پانورامای ۱۸۰ درجه ای ایجاد می کند.

Spark Pano city

آموزش عکس برداری پانورامای اسپارک در حالت افقی

۱ – camera setting (تنظیمات دوربین) را لمس کنید.

۲ – horizontal mode (حالت افقی) که در پایین گزینه ی پانوراما است را انتخاب کنید.

۳ – سپس گیمبال دوربین را صاف کنید.

۴ – گزینه ی ضبط را لمس کنید.

Spark Pano mode

در طول فرایند تصویربرداری اسپارک از موقعیت فعلی خود به عنوان موقعیت اولیه استفاده می کند.سپس به طور خودکار دوربین شروع می کند به تصویربرداری و ۹ عکس گرفته می شود. و بعد از اتمام کار به موقعیت اولیه بر میگردد.

Spark Pano photo

آموزش عکسبرداری پانورامای اسپارک در حالت عمودی

مراحل مثل حالت افقی است فقط با این تفاوت که گزینه ی vertical mode را باید از قسمت پانوراما انتخاب کنید.در طول تصویربرداری اسپارک به صورت معلق در هوا می ماند و با حرکت دوربین ۳ عکس گرفته می شود . به ترتیب از بالا، وسط و پایین و در پایان هر ۳ کنار هم قرار می گیرند.

Spark Pano

در حالت افقی و عمودی پانوراما اگر دوربین را کج کنید، اسپارک به طور خودکار در اطراف سوژه برای گرفتن عکس ها چرخانده می شود. با این حال در حالت پانورامای ۱۸۰ درجه گیمبال یک موقعیت مرکزی ثابت را حفظ خواهد کرد.

spark pano

 

آموزش عکسبرداری پانورامای اسپارک در حالت ۱۸۰ درجه

اطمینان حاصل کنید که آخرین نسخه ی firmware (سیستم عامل) را بر روی اسپارک و آخرین برنامه ی DJI GO 4 را نیز بر روی موبایل خود نصب کرده باشید. تا از ویژگی تصویربرداری ۱۸۰ درجه ی اسپارک لذت ببرید. اگر دو کار بالا را انجام داده باشید می توانید از قسمت پانوراما در قسمت تنظیمات دوربین حالت ۱۸۰ درجه را انتخاب کنید و سپس شروع کنید به عکسبرداری.

متصل کردن عکس های گرفته شده 

بعد از اتمام عکسبرداری پانوراما ، می توانید دکمه ی برگشت را لمس کنید که تصاویر را چک کنید. با لمس تصاویر گرفته شده، DJI GO 4 به صورت خودکار اقدام به چسباندن تصاویر به هم می کند. هرگز تا اتمام این کار ارتباط را قطع نکنید. چون تصاویر باید از پهپاد دانلود شوند. بعد از اتمام، گزینه ی دانلود را انتخاب کنید و تصاویر پانارومیک به صورت خودکار بر روی گوشی شما ذخیره می شود.

 

خوشحال میشویم که تجربیات خود را با آی کواد در میان بگذارید.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
4 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
مجید رحمانی پور
1 year ago

سلام
در آپدیت نرم افزار اسپارک یک گزینه پانوراما به اسم Sphere اضافه شده که ۴۶ عکس گرفته و در نهایت یک عکس سه بعدی زیبا از همه جهات تهیه می کند. اما تصویر مذکور فقط در نرم افزار DJI GO 4 به صورت سه بعدی است و می توان روی تصویر حرکت نمود اما خروجی آن که در گوشی ذخیره می شود یک عکس ساده ۳۶۰ درجه است، سوال من این است که چطور می توان یک خروجی سه بعدی از تصویر مذکور گرفت؟؟
متشکرم

Admin
سعید
1 year ago

سلام
بله متاسفانه برای اینکه بتوانید عکس سه بعدی را به کامپیوتر انتقال دهید نیاز به یک نرم افزار واسط مانند DJI Media Maker دارید.

محمدرضا
1 year ago
Reply to  سعید

سلام میشه آموزشش رو بدید چون هرچی میخوام ذخیرش کنم بازم تصویر بصورت PHOTOSPHERE ذخیره نمیشه

Admin
سعید
1 year ago
Reply to  محمدرضا

سلام
در ادامه آموزش نحوه ذخیره سازی عکس های Sphere اسپارک به کمک نرم افزار +Theta که هم برای ios و هم اندروید موجود است آمده:
۱- نصب نرم افزار +Theta
۲- ذخیره سازی عکس گرفته شده با کوادکوپتر اسپارک(این تصویر به طور پیش فرض به صورت پاناروما ذخیره میشود)
۳- باز کردن عکس با استفاده از نرم افزار Theta +
۴- این نرم افزار خروجی Sphere را در دو مدل Mirror Ball و Little Plant را تولید میکند.