آی کواد | مرجع خرید و اجاره کوادکوپتر | نقد و بررسی کوادکوپتر
برنامه DJI Fly : آموزش و راهنمای کامل برای مویک مینی

برنامه DJI Fly : آموزش و راهنمای کامل برای مویک مینی

کار با مویک مینی زمانی لذت بخش خواهد بود که با تمامی ترفندهای مربوط به سخت و افزار و نرم افزار آن آشنایی داشته باشید. به همین خاطر در این مطلب قصد داریم راهنمای جامع و کاملی در خصوص برنامه DJI Fly در اختیارتان قرار دهیم.

محتوا پنهان

با توجه به افزایش قیمت دلار، فروشگاه آی کواد امکان خرید قسطی هلی شات را برای شما عزیزان فراهم کرده است. بنابراین اگر قصد خرید مویک مینی، یا جدیدترین محصول دی جی آی، مویک ایر ۲ را دارید، از طریق شماره تماس ۰۹۱۲۰۵۶۰۵۵۶ با ما در ارتباط باشید.

برنامه DJI Fly چیست؟

DJI Fly یک برنامه کاربردی با کاربری بسیار آسان است که تمام ابزارهای لازم برای گرفتن عکس و فیلم های خیره کننده فراهم کرده است. با استفاده از این نرم افزار میتوانید عکس و فیلم های گرفته شده را به بهترین شکل ممکن ویرایش کرده و با دیگران به اشتراک بگذارید.

در این برنامه، ابزارهای مختلف برای ویرایش عکس، آموزش پرواز و … در نظر گرفته شده که هم برای افرادی که از هلی شات برای پرواز روزمره استفاده کرده و هم افراد حرفه ای، کاربردی خواهد بود.

این برنامه به صورت یکپارچه با شبکه اجتماعی SkyPixel، در ارتباط است و اشتراک گذاری تصاویر را بیش از پیش ساده کرده است.

بررسی برنامه DJI Fly

در ادامه نگاهی به ساختار اصلی برنامه و تنظیمات متنوع آن خواهیم داشت. همراه ما باشید.

صفحه اصلی (Home Screen)

زمانی که برای اولین بار تلفن هوشمند خود را به ریموت کنترلر مویک مینی متصل میکنید، برنامه DJI Fly به صورت خودکار آغاز میشود. صفحه اصلی بسیار ساده است. به همین خاطر میتوانید خیلی سریع آن چیزی که به دنبالش هستید را پیدا کنید.

صفحه اصلی (Home Screen)

آیکون موقعیت (لوکیشن)

برای مشاهده مکان فعلی خود با استفاده از نقشه ، روی نماد موقعیت مکانی در سمت چپ بالای صفحه ضربه بزنید و اطلاعات مفیدی در خصوص موقیعت جغرافیایی خود دریافت کنید. در این نقشه، مناطق مختلف از جمله مناطق پرواز ممنوع برای شما نمایش داده میشود.

آیکون موقعیت (لوکیشن)


 

آیکون موقعیت (لوکیشن)

آیکون کتاب (Book)

برای مشاهده آموزش ها ، راهنمایی ها ، اطلاعات ایمنی پرواز و کتابچه راهنمای کاربر در داخل برنامه ، روی نماد کتاب در گوشه سمت راست بالای صفحه اصلی ضربه بزنید.

آیکون کتاب (Book)

نمادهای آلبوم ، پروفایل کاربر و SkyPixel

گوشه سمت چپ پایین صفحه اصلی؛ نمادهایی برای دسترسی به آلبوم ، پروفایل کاربر و SkyPixel قرار دارد. در بخش آلبوم میتوانید به الگوهای از پیش آمده برای عکاسی و فیلمبرداری برای به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی، دسترسی پیدا کنید. خیلی سریع فیلم مورد نظرتان را در بخش ویرایش آورده (درگ اند دراپ) و یک فیلم جذاب جدید ایجاد کنید.

نمادهای آلبوم ، پروفایل کاربر و SkyPixel

برای مشاهده گزارشهای پرواز یا دسترسی به بخش DJI Forum ، فروشگاه آنلاین DJI و ویژگی Find My Drone روی نماد پروفایل ضربه بزنید. برای بارگذاری مطالب خود در انجمن عکاسی هوایی در سراسر جهان DJI، روی نماد SkyPixel ضربه بزنید.

آیکون Go Fly

روی نماد Go Fly در صفحه اصلی کلیک کنید تا به صورت خودکار به مویک مینی متصل شده و وارد Camera View شوید.

آیکون Go Fly

نمای دوربین (Camera View)

Camera View یکی از بهترین ابزارهای برنامه DJI Fly است که از طریق آن میتوانید پروازی امن از شروع برخاستن هلی شات از زمین تا نشستن آن را تجربه کنید.

نمای دوربین (Camera View)

وضعیت پرواز (Flight Status)

پارامترهای مهم پرواز از قبیل سیگنال GPS ، سطح باتری ، تنظیمات عکس و فیلم ، تنظیمات گیمبال و فاصله هلی شات تا خانه را از طریق این بخش تنظیم کنید.

وضعیت پرواز (Flight Status)

حالت های پرواز (Flight Modes)

Camera View به شما اجازه میدهد که یکی از ۳ حالت پرواز Position، Sport یا CineSmooth را انتخاب کنید.

حالت های پرواز (Flight Modes)

حالت Position

Position حالت پیش فرض پرواز با مویک مینی است. در این حالت قابلیت GPS و سنسورهای جلوگیری از برخورد با موانع فعال هستند. در صورتی که حالت Position فعال باشد، هلی شات در فضا شناور باقی مانده و عکس های با ثبات با کمترین میزان لرزش میگیرد.

حالت Sport

حالت اسپرت برای هلی شات ها با حداکثر سرعت و مانور طراحی شده است. در نتیجه ، شما نمی توانید هنگام فعال بودن حالت Sport به هیچ یک از QuickShot های Mavic Mini دسترسی پیدا کنید. بسیاری از کاربران از این حالت برای تصویربرداری از سوژه ای استفاده میکنند که قصد دارند هلی شات خیلی سریع به آن برسد. با توجه به سرعت بالای هلی شات، از این قابلیت فقط در شرایطی استفاده کنید که مانع زیادی در فضا وجود ندارد.

حالت CineSmooth

CineSmooth حالت پرواز ایده آل برای تصویربرداری به صورت کاملا حرفه ای و سینمایی است. در این حالت مویک مینی به صورت چرخشی حرکت کرده و حساسیت کنترلی در آن افزایش یافته تا تصویری پایدار و نرم ایجاد شود.

وضعیت هلی شات

نشانگر وضعیت هلی شات در کنار نشانگر حالت پرواز در گوشه بالا سمت چپ صفحه Camera View قابل مشاهده است.

وضعیت هلی شات

برای مشاهده و تنظیم حداکثر ارتفاع ، فاصله پرواز و بازگشت به خانه (RTH) روی نشانگر شاخص پرواز ضربه بزنید. همچنین می توانید فضای ذخیره سازی هلی شات خود را بررسی کرده و کارت SD را فرمت کنید.

وضعیت هلی شاتارتفاع RTH

با تنظیم ارتفاع RTH اطمینان حاصل می کنید که هلی شات شما هنگام کنترل در یک سطح امن و با ثبات پرواز کرده تا به طور خودکار به خانه برگردد. انجام تنظیمات این گزینه در برنامه DJI Fly در شرایطی که منطقه با درختان یا اشیاه زیادی پوشیده شده است، الزامی است. قبل از تنظیم کردن این گزینه، توصیه میکنیم که ابتدا هلی شات را تا ارتفاع ۱۴۰ متر بلند کرده و اطمینان حاصل کنید که هلی شات میتواند تا ارتفاع تعیین شده به خوبی پرواز کند.

حداکثر ارتفاع (Max Altitude)

همچنین می توانید از شاخص وضعیت برای تنظیم حداکثر ارتفاع پرواز هلی شات به صورت دستی استفاده کنید. حداکثر ارتفاع در طول آموزش پرواز و زمانی که وارد برنامه DJI Fly نشده اید، ۳۰ متر تعیین شده است.

حداکثر فاصله (Max Distance)

حداکثر فاصله به فاصله بین هلی شات تا ریموت کنترلر مویک مینی گفته میشود. اطمینان حاصل کنید که مقدار درستی برای حداکثر فاصله تعیین کرده اید. چرا که هلی شات باید قبل از اتمام باتری، به خانه بازگردد.

 کارت SD

در این بخش، میتوانید فضای در دسترس برای ذخیره سازی عکس و فیلم را مشاهده کرده و در صورت نیاز آن را فرمت کنید. اطمینان حاصل کنید که قبل از انجام این کار، یک نسخه پشتیبان از فایل های موجود روی کارت حافظه تعیین کرده اید.

قدرت سیگنال و GPS

برای بررسی اینکه چه تعداد ماهواره موقعیت یابی به هلی شات مویک مینی متصل شده و قدرت سیگنال،  میتوانید از نماد satellite یا ماهواره، گوشه بالا سمت راست صفحه Camera View و شاخص کناری آن استفاده کنید. همچنین می توانید از نشانگر Wi-Fi استفاده کنید تا قدرت سیگنال بین Mavic Mini و ریموت کنترلر را بسنجید. در صورتی که در هنگام پرواز با تداخل مواجه شوید ، قدرت سیگنال Wi-Fi تغییر خواهد کرد. همیشه قبل از پرواز ، مطمئن شوید که ارتباط درست و بدون قطعی با هلی شات دارید.

قدرت سیگنال و GPS

باتری مویک مینی

این نشانگر عمر باتری مویک مینی ، دما ، ولتاژ ، زمان باقی مانده پرواز و اطلاعات مربوط به سلامت کلی باتری شما را نشان می دهد.

باتری مویک مینی

تنظیمات دوربین و فیلم

همانطور که پیشتر بیان شد، رابط کاربری برنامه DJI Fly بهبود چشمگیری داشته است. در این برنامه میتوانید پارامترهایی از قبیل تنظیمات دوربین، حالت های عکاسی و … را تعیین کنید.

تنظیمات دوربین و فیلم

آیکون عکس

از طریق این گزینه میتوانید انتخاب کنید که عکس در لحظه یا به صورت زمان دار گرفته شود. مدت زمان لازم برای شروع عکاسی بین ۲ الی ۶۰ ثانیه قابل تنظیم است. علاوه بر این، سرعت شاتر را از محدوده ۱/۸۰۰۰ تا ۴ ثانیه تنظیم کنید. با تنظیم سرعت شاتر، مواردی از قبیل میزان نور و حرکت در حین عکاسی و فیلمبرداری، در بهینه ترین حالت ممکن قرار میگیرند. خصوصا برای تصویربرداری از صحنه هایی مانند حرکت ابر، غروب آفتاب و … .

آیکون عکس

سرانجام ، می توانید مقدار فیلتر ISO را در هر مقداری از محدوده ۱۰۰ تا ۳۲۰۰ برای کمک به کارهایی مانند گرفتن عکس در شب بدون استفاده از فلش تنظیم کنید. به خاطر داشته باشید که مقادیر بالا برای این فیلتر به معنای وجود نویز بیشتر در تصاویر شماست.

آیکون ویدئو

 برای انتخاب بین عکسبرداری با رزولوشن ۲٫۷K یا ۱۰۸۰p و همچنین تنظیم دستی فریم بین طیف وسیعی از ۲۵-۶۰ فریم در ثانیه می توانید از این گزینه استفاده کنید. هنگام استفاده از وضوح تصویر ۲٫۷K ، توصیه می کنیم نرخ فریم را ، ۳۰ فریم در ثانیه برای تصاویر واضح تر انتخاب کنید.

آیکون ویدئو

QuickShots

روی نماد QuickShots ضربه بزنید تا یکی از چهار الگوی پرواز خودکار و منحصر به فرد را برای گرفتن تصویری خیره کننده با Mavic Mini انتخاب کنید.

حالت Rocket

در این حالت هلی شات با زاویه خیلی کم در هوا معلق شده و بعد با سرعت خیلی زیاد، به سمت بالا حرکت کرده و تصویربرداری را آغاز میکند.

حالت Dronie

هنگام استفاده از Dronie ، هواپیما روی یک سوژه تمرکز کرده و سپس به سمت عقب پرواز میکند.

حالت Circle

در این حالت همانطور که از نامش مشخص است، سوژه در مرکز قرار گرفته و هلی شات به صورت دایره ای دور آن حرکت میکند. استفاده از این حالت برای زمانی که قصد برجسته کردن یک سوژه را دارید، توصیه میشود.

حالت Helix

 در این حالت تصویربرداری هلی شات از نزدیک سوژه شروع شده و سپس با حرکت مارپیچ مانند به سمت بالا پرواز می کند. مسلما هرچه که هلی شات فاصله بیشتری از سوژه بگیرد، دایره های مارپیچ بزرگتر شده و جذابیت تصویر هم بیشتر میشود.

نقشه ، اطلاعات موقعیت مکانی و تیک آف خودکار

روی نقشه در گوشه پایین صفحه نمایش دوربین ضربه بزنید تا اطلاعات موقعیت مکانی هلی شات و اطراف خود را مشاهده کنید. برای یافتن مناطق GEO یا مناطقی که محدودیت پرواز دارند ، این نقشه را بررسی کنید ، مکان خانه خود را پیدا کنید. دکمه Auto Take Off نیز درست در بالای نقشه قرار دارد. استفاده از این حالت زمانی کارآمد خواهد بود که قصد دارید پرواز را بدون ریموت کنترلر پیش ببرید.

نقشه ، اطلاعات موقعیت مکانی و تیک آف خودکار

پرواز Telemetry

اطلاعات پرواز در بخش Telemetry، کنار نقشه نمایش داده میشوند. می توانید داده های مختلفی مانند ارتفاع فعلی (H) و فاصله پرواز (D) هلی شات را مشاهده کنید یا سرعت حرکت عمودی و افقی کواد را بررسی کنید.

پرواز Telemetry

Overflow منو

برای باز کردن منوی Overflow ، روی سه نقطه در گوشه بالا سمت راست صفحه Camera View ضربه بزنید. در این منو میتوانید موارد مهم مویک مینی مانند دوربین، ایمنی و … را تنظیم کنید.

Overflow منو

ایمنی (Safety)

این فهرست به شما امکان می دهد تا موقعیت خانه خود را به روز کنید، گیمبال را مجدد تنظیم کرده و به هلی شات متصل شوید. تنظیم موقعیت خانه برای هر هلی شاتی ضروری است. چرا که اگر به هر دلیلی ارتباط با هلی شات قطع شد، باید بتواند به موقعیت تعیین شده از سوی شما به صورت خودکار بازگردد.

ایمنی (Safety)

علاوه بر این، کالیبره کردن سنسورهای ویژن و IMU مویک مینی از طریق برنامه DJI Fly امکان پذیر است. IMU سرعت و ارتفاع هلی شات شما را کنترل می کند. اگر احساس میکنید ه مویک مینی حرکات اضافه ناخواسته ای دارد، باید آن را کالیبره کنید.

محافظت از پرواز

پارامترهای مهم ایمنی پرواز مانند حداکثر فاصله و سرعت پرواز را تنظیم کنید.

به روز رسانی موقعیت خانه

موقعیت خانه از طریق سیگنال GPS تلفن هوشمند و یا ریموت کنترلر تعیین میشود.

سنسورها

از طریق این بخش میتوانید حساسیت و سرعت واکنش هلی شات به دستوراتی که کاربر از طریق ریموت کنترلر یا برنامه DJI Fly صادر میکند، را تعیین کنید.

تنظیمات ایمنی پیشرفته

این تنظیمات برای مواقعی که در یک شرایط ناخواسته و یا اضطراری قرار گرفته اید، ایده آل است. به عنوان مثال زمانی که قصد متوقف کردن حرکت ملخ  مویک مینی را دارید.

پیدا کردن هلی شات (Find My Drone)

با استفاده از قابلیت Find My Drone دیگر نگران گم شدن هلی شات خود در فضای باز نباشید. اگر این گزینه را در برنامه DJI Fly فعال کرده باشید، از طریق GPS ، از آخرین نقطه ای که هلی شات در آن فعال بوده مطلع خواهید شد. علاوه بر این، با استفاده از نور و صدایی که برای کواد در شرایط از دست رفتن سیگنال تنظیم میکنید، پیدا کردنش را راحتتر خواهید کرد.

منوی کنترل (Control)

منوی Control به شما امکان می دهد یکی از حالت های پرواز را انتخاب کرده و حالت گیمبال را بین Follow (پیش فرض) و FPV تغییر دهید. در حالت Follow، گیمبال مسئولیت پایدارسازی در هر ۳ محور را دارد. در مقابل حالت FPV وجود دارد که برای گرفتن تصاویری پویا و حرکت در هر سه محور مورد استفاده قرار میگیرد.

از منوی Control نیز می توان برای تنظیمات حرفه ای تر ، مانند سرعت و صافی گیمبال و کالیبره کردن مجدد گیمبال استفاده کرد. از تنظیمات DJI Fly Advanced Gimbal زمانی استفاده کنید که هنگام کار با هلی شات، با مشکلات زیادی رو به رو میشوید.

در آخر ، می توانید از این منو برای تنظیم حالت دسته کنترلی ریموت کنترلر استفاده کنید (حالت ۱ ، ۲ یا ۳). با انجام این کار ، نحوه پاسخ هلی شات شما به حرکت میله های کنترلی متغیر خواهد بود. اگر هنگام استفاده از این ابزار با مشکل مواجه میشوید میتوانید مجددا آن را کالیبره کنید.

منوی کنترل (Control)


 

منوی کنترل (Control)


منوی کنترل (Control)


منوی کنترل (Control)

دوربین در برنامه DJI Fly

برای تنظیمات حرفه ای و پیشرفته دوربین Mavic Mini ، روی منوی دوربین ضربه بزنید. می توانید پارامترهایی مانند اندازه تصویر (۴: ۳ یا ۱۶: ۹) را تنظیم کرده یا کارت SD خود را فرمت کنید. توصیه می کنیم هنگام عکسبرداری از اندازه ۴: ۳ استفاده کنید تا فضا برای ویرایش عکس داشته باشید.

دوربین در برنامه DJI Fly

تنظیمات پیشرفته عکاسی

این تنظیمات پیشرفته شامل هیستوگرام ، Gridlines و یک اخطار over-exposure است. با استفاده از این تنظیمات، بهترین تصاویر را با بالاترین کیفیت، خواهید گرفت.

تنظیمات پیشرفته عکاسی

Histogram

با استفاده از این گزینه، میتوانید تنظیمات نوردهی و exposure را در حد پیکسل در یک قال، انجام دهید. استفاده از هیستوگرام باعث افزایش exposure در عکس های با کنتراست بالا مانند غروب خورشید میشود.

Gridlines

از Gridlines زمانی استفاده کنید که قصد دارید سوژه در یک محل خاص از قاب عکس قرار گیرد.

Overexposure

با فعال بودن این گزینه، در مناطقی که Overexposure وجود دارد، خطوط راه راه در Camera View نمایش داده میشود. با استفاده از این هشدار متوجه خواهید شد که به چه تنظیماتی برای بهبود درخشنگی تصویر نیاز خواهید داشت.

Anti-Flicker

از این ویژگی برای بهبود نور در شرایطی که نور بسیار ناپایدار است، مانند لامپ های فلورسنت استفاده کنید.

محدود کردن حافظه نهان (Cache Limit)

محدوده حافظه نهان مبتنی بر حداکثر فضای ذخیره سازی دستگاه شما است. هنگام استفاده از تنظیمات خودکار مراقب باشید ، زیرا عکاسی پس از رسیدن به حد حافظه نهان شما باعث می شود فیلم های اضافی حذف شوند.

سیستم Transmission مویک مینی

از منوی Transmission یا انتقال زمانی استفاده کنید که قصد بهبود ارتباط بین هلی شات و کنترلر را دارید. از پرواز با Mavic Mini در نزدیکی صخره ها ، درختان و سازه های فلزی که باعث تداخل سیگنال شده برای رسیدن به حداکثر محدوده انتقال خودداری کنید.

حالت کانال (Channel Mode)

کانال های انتقال را برای هلی شات و ریموت کنترلر تنظیم کنید. برای انتخاب بهترین کانال موجود برای محیط اطراف خود از حالت خودکار استفاده کنید. اگر می خواهید فرکانس انتقال خود را به صورت دستی تنظیم کنید ، توجه داشته باشید که فرکانس های پایین برای پروازهای دوربرد مطلوب تر هستند ، اما کیفیت فیلم در live feed کاهش می یابد. استفاده از فرکانسهای بالاتر هنگام پرواز در مسافت های نزدیک بهتر است.

حالت کانال (Channel Mode)

منوی About

منوی About شامل اطلاعات مهم هلی شات است ، از جمله ورژن سیستم عامل فعلی و DJI Fly. همچنین می توانید اطلاعات مفصلی مانند نام و مدل هلی شات ، به روزرسانی های موجود، اطلاعات باتری و سایر و اطلاعات مهم را بررسی کنید.

منوی About

ویرایش حرفه ای (Professional Editing)

رابط ویرایشگر DJI Fly شامل چندین قالب ویدیویی ، موسیقی ، جلوه های ویژه و سایر ویژگی های مفید برای کمک به ویرایش سریع و آسان عکس ها و فیلم های شما است. با استفاده  از ویرایشگر حالت صفحه نمایش فیلم های خود را بین Portrait و Landscape تنظیم کنید تا بتوانید فیلم های خود را بهتر نمایش دهید.

ویرایش حرفه ای (Professional Editing)


ویرایش حرفه ای (Professional Editing)

Editing Suite

برای تبدیل فیلم ها به HD ، ویرایش چندین کلیپ به طور همزمان و ایجاد محتوای سینمایی جالب خود از ابزار ویرایشگر استفاده کنید. همچنین می توانید روشنایی ، اشباع و کنتراست را تنظیم کرده تا حالت حرفه ای به عکس ها و فیلم های خود ببخشید.

اشتراک گذاری فایل (Share Your Work)

تصاویر و فیلم های گرفته شده را به راحتی از طریق ویرایشگر در SkyPixel آپلود کنید.

اشتراک گذاری فایل (Share Your Work)

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments