آی کواد | مرجع خرید و اجاره کوادکوپتر | نقد و بررسی کوادکوپتر
مدهای پرواز فانتوم 4

مدهای پرواز فانتوم ۴ و نحوه عملکرد هریک از آنها

پرواز با استفاده از مدهای پرواز فانتوم ۴ ساده خواهد بود؛ خصوصاً اگر در زمینه تصویربرداری هوایی و عکاسی حرفه‌ای تجربه زیادی ندارید. در ادامه همراه ما باشید تا با حالت‌های هوشمند پرواز با هلی شات Phantom 4 Pro بیشتر آشنا شوید.

قبل از آنکه به معرفی مدهای پرواز فانتوم ۴ و ویژگی‌های هریک بپردازیم، لازم به ذکر است که آی کواد شرایط خرید قسطی هلی شات را برای شما عزیزان فراهم کرده است؛ بنابراین در صورتی که قصد خرید فانتوم ۴ پرو ورژن ۲ را داشته اما بودجه لازم را ندارید، از طریق شماره ۰۹۱۲۰۵۶۰۵۵۶ با ما در تماس باشید تا با شرایط خرید قسطی کوادکوپتر ، آشنا شوید.

مزایای مدهای هوشمند پرواز Phantom 4 Pro؟

حالت‌های هوشمند پرواز متعدد این کوادکوپتر دوربین دار، یکی از دلایل اصلی فروش بالای آن است. چرا که با استفاده از این مدهای پرواز می توان به راحتی از زوایای مختلف، تصویربرداری سه بعدی از زمین و فتوگرامتری سازه‌ها را انجام داد.

علاوه بر این، فانتوم ۴ پرو دارای سیستم تشخیص برخورد با موانع و بازگشت خودکار به خانه است؛ بنابراین احتمال برخورد هلیشات با سایر هلیشاتهای موجود رد آسمان و موانع نظیر درخت و … تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید:

مهمترین مزایای Phantom 4 Pro v2.0

 • Phantom 4 Pro 2.0 مجهز به سیستم OcuSync 2.0 است که با استفاده از آن می‌تواند به صورت بی سیم به DJI Goggles متصل شود.
 • عملکرد سیستم بازگشت به خانه در این ورژن از فانتوم، خیلی بهتر از فانتوم ۴ است.
 • طراحی و جایگذاری سنسورهای این هلیشات به گونه‌ای بوده است که پرواز در مناطق باریک و پرخطر، امنیت بیشتری دارد.
 • مقاومت پهباد در برابر نویز و عوامل خارجی بسیار بیشتر است. در نتیجه پایداری هلی شات در حین پرواز به وضوح قابل مشاهده است.

مدهای پرواز فانتوم ۴

در ادامه به معرفی مدهای پرواز فانتوم ۴ می‌پردازیم که برخی از آنها در هریک از ورژن های فانتوم وجود دارند و برخی دیگر ندارند.

 • Active Track به ۳ صورت Profile, Spotlight, Circle
 • Waypoints
 • TapFly
 • Terrain Follow Mode
 • Tripod Mode
 • Gesture Mode
 • S-Mode (Sport)
 • P-Mode (Position)
 • A-Mode (Attitude)
 • Beginner Mode
 • Course Lock
 • Home Lock
 • Obstacle Avoidance

بررسی عملکرد هریک از مدهای پرواز فانتوم ۴

حالت پرواز P-Mode یا Position

حالت پیش فرض پرواز با فانتوم ۴، حالت Position است. در این حالت پهپاد برای موقعیت یابی از GPS و GLONASS استفاده می‌کند. برای استفاده از این حالت پرواز، می‌توانید تنها از ریموت کنترلر استفاده کنید.

P-Mode به کوادکوپتر اجازه می دهد تا از موقعیت یابی بصری و سیستم تشخیص موانع استفاده کند.

حالت پرواز S-Mode یا Sport

همان‌طور که از اسم این حالت پرواز مشخص است، با استفاده از این قابلیت می‌توانید با حداکثر سرعت ۷۲ کیلومتر در ساعت پرواز کنید. برای استفاده از این حالت، علاوه بر ریموت کنترلر، باید Multiple Flight Mode را در برنامه DJI Go فعال کنید. در این حالت برای سیستم های موقعیت یابی بصری و ماهواره‌ای هم‌زمان فعال هستند.

توجه: در حالت پرواز S-Mode، سنسورهای تشخیص مانع خاموش هستند؛ بنابراین در صورتی که تجربه پرواز با سرعت بالا را به صورت حرفه‌ای ندارید، بهتر است تا مدتی پرواز با این حالت را تجربه نکنید!

حالت پرواز A-Mode یا Attitude

در صورتی که می‌خواهید پروازی پایدار و با ثبات داشته باشید، می‌توانید از این حالت استفاده کنید. در این مد، حالت GPS خاموش شده و برای فیلمبرداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توجه: در حالت Attitude ویژگی بازگشت به خانه فعال نیست.

قابلیت Narrow Sensing در Phantom 4 Pro V2.0

Phantom 4 Pro V2.0 مجهز به سیستمی است که با استفاده از آن می‌تواند میزان سرعت را بر اساس محیطی که در آن قرار دارد، تنظیم کند. برای فعال کردن این قابلیت باید از دکمه‌های C1 و C2 استفاده کنید.

حالت پرواز Waypoints در فانتوم ۴

اگر می‌خواهید پهپاد شما در مسیر دلخواهتان طی یک ارتفاع ثابت حرکت کند، می‌توانید از این حالت پرواز استفاده کنید. با استفاده از این ویژگی می‌توانید مسیر مورد نظرتان را روی صفحه ریموت کنترلر کشیده و بهترین تصاویر را در زوایای خاص، ثبت کنید.

این حالت از پرواز، دارای ۲ نوع مختلف است:

 • رو به جلو: در این حالت، پهپاد مسیر را با یک سرعت ثابت دنبال می‌کند.
 • آزاد: در این حالت دوربین پهپاد در زاویه‌ای و جهتی که شما برایش تعیین کرده‌اید، قرار می‌گیرد.

در هردوی این حالت‌ها، سیستم جلوگیری از برخورد با موانع فعال بوده و در طی مسیر دلخواه، آنها را شناسایی می‌کنند.

توجه: لازم به ذکر است که این قابلیت به صورت پیشرفته در پهپاد فانتوم ۴ پرو وجود دارد. چرا که با استفاده از سنسورهایی که در بخش‌های مختلف این پهپاد قرار گرفته است، استفاده از آن در کاربردهای دقیق مانند کشاورزی به سادگی امکان پذیر است.

حالت پرواز هوشمند TapFly

در این حالت که می توان آن را به عنوان یکی از بهترین مدهای پرواز فانتوم ۴ پرو ورژن ۲ در نظر گرفت، برای کنترل پهپاد نیازی به ریموت کنترلر نبوده و می‌توانید از تلفن همراه خود استفاده کنید. در این حالت قابلیت شناسایی موانع فعال است؛ بنابراین با استفاده از صفحه نمایش تلفن همراه تا جایی که قابل مشاهده است، می‌توانید روی مسیر حرکت پهپاد را تغییر داده و از برخورد آن با موانع جلوگیری کنید.

این حالت از پرواز، خود دارای ۳ حالت مجزا از هم است:

 • TapFly Forward: برای پرواز در جهت مورد نیاز، کافی است که روی صفحه ضربه بزنید.
 • TapFly Backward: در این حالت، در جهت مخالف ضربه‌ای که روی صفحه می‌زنید، کوادکوپتر حرکت می‌کند؛ یعنی اگر پایین صفحه ضربه زده شود، کوادکوپتر به سمت بالا حرکت می‌کند.
 • TapFly Free: در این حالت کوادکوپتر به سمت بالا حرکت می‌کند، بدون آنکه دوربین قفل شده باشد.

توجه: در حالت TapFly Free، سیستم جلوگیری از برخورد با موانع فعال نیست.

حالت Gesture در کوادکوپتر

اگر قصد دارید با استفاده از هلی شات سلفی بگیرید، می‌توانید بدون نیاز به ریموت کنترلر، از حالت Gesture استفاده کنید. در این حالت می‌توانید با استفاده از انجام برخی از حرکت های خاص، دوربین را متوجه خود کرده تا از شما عکس بگیرد.

حالت پرواز Terrain Follow

اگر در حال تصویربرداری از منطقه‌ای با بیش از ۲۰ درجه شیب هستید، می‌توانید از این مد پرواز برای تنظیم ارتفاع بین ۱ الی ۱۰ متر استفاده کنید. در نتیجه پهپاد به صورت خودکار افزایش شیب را شناسایی کرده و میزان ارتفاع خود از سطح زمین را تنظیم می‌کند. (در صورتی که شیب کم شود، ارتفاع کم نخواهد شد.)

حالت Tripod در تصویربرداری با هلی شات فانتوم

در این حالت، سرعت پرواز و خط ترمز، به ۸ کیلومتر در ساعت و ۲ متر کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه برای داشتن تصاویری پایدار و بدون نویز، می توان از این مد پرواز استفاده کرد.

حالت پرواز هوشمند ActiveTrack

این حالت پرواز، حالتی از Follow Me است. با فعال بودن این مد، شما می‌توانید یک سوژه متحرک روی ریموت کنترلر یا تلفن همراه خود معین کرده تا سوژه به صورت خودکار دنبال شود. در طول فیلم برداری، سوژه در کادر باقی مانده و جایی برای نگرانی نیست.

لازم به ذکر است که در این حالت سیستم جلوگیری از برخورد با موانع فعال بوده و پرواز تا حد زیادی ایمن خواهد بود.

ActiveTrack دارای ۳ حالت متفاوت از هم است:

 • Profile: ردیابی سوژه به صورت افقی
 • Spotlight: ردیابی سوژه در هر جهتی
 • Circle: ردیابی سوژه به صورت ۳۶۰

حالت Follow Me فانتوم ۴

در این حالت شما می‌توانید هلیشات را روی خود تنظیم کرده تا شما را دنبال کند.

سیستم تشخیص مانع فانتوم ۴ پرو

این سیستم برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ توسط کمپانی دی جی آی در Matrice 100 معرفی شد. وجود این سیستم، برای تمام کسانی که به صورت حرفه‌ای و یا غیر حرفه‌ای در زمینه تصویربرداری فعالیت می‌کنند، الزامی است. خصوصاً برای مواقعی که کوادکوپتر از دید خارج شده و به راحتی دیده نمی‌شود.

با استفاده از این نسخه از فناوری که در فانتوم ۴ پرو تعبیه شده است، هلی شات می‌تواند موانعی که در فاصله ۹۸ متری از آن قرار دارند را شناسایی کند.

با استفاده از سنسورهای مادون قرمزی که در طرفین این پهپاد قرار گرفته‌اند، می توان تا فاصله ۷ متری کواد را در حالت‌های Beginner و Tripod شناسایی کرد.

مد پرواز Course Lock فانتوم ۴

با فعال بودن این قابلیت، مسیر حرکت کواد در جهت فعلی خود قفل شده و در حین پرواز تغییر جهت نمی‌دهد. در نتیجه شما می‌توانید روی تغییر جهت دوربین و سرعت هلی شات تمرکز کنید.

حالت پرواز Beginner فانتوم ۴

با فعال بودن این مد، شما می‌توانید حداکثر تا ۳۰ متر بالاتر از نقطه پرواز، ارتفاع بگیرید. در حالتی عادی با کواد می‌توانید تا ارتفاع ۱۲ متر نسبت به نقطه شروع اوج بگیرید که تا ۵۰۰ متر هم قابل تنظیم است.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments