آی کواد | مرجع خرید و اجاره کوادکوپتر | نقد و بررسی کوادکوپتر
رفع مشکلات مویک مینی

مشکلات مویک مینی + عیب یابی و رفع مشکلات

مویک مینی، کوچکترین کوادکوپتر دوربین دار، یکی از محصولات منحصر به فرد دی جی آی است. این هلیشات برخلاف سایز کوچکش، ویژگیهای متنوعی داشته و برای مصارف روزانه ایده آل است. با این وجود گاهی این هلیشات با مشکلاتی از قبیل قطع ارتباط، کار نکردن RTH، هشدار و خطاهای متعددی رو به رو میشود. اگر شما هم در هنگام پرواز با این هلیشات با مشکل رو به رو شده اید، ادامه این مطلب با موضوع رفع مشکلات مویک مینی همراه ما باشید.

رایجترین مشکلات مویک مینی

برخی از رایج ترین مشکلات Mavic Mini ، خطای “Not Enough Force / ESC” و “Max Power Load Reached” است. از دیگر مشکلات Mavic Mini می توان به قطع اتصال از کنترل از راه دور یا برنامه Fly ، پرواز نامنظم یا عدم کارکرد صحیح ویژگی بازگشت به خانه اشاره کرد.

در ادامه به بررسی این مسائل و رفع اشکالات احتمالی می پردازیم. برخی از این مشکلات ممکن است توسط بسیاری از متغیرها ایجاد شده و سایر ایرادات Mavic Mini ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشند.

هشدار DJI Mavic Mini Not Enough Force ESC و Max Power Load

این دو هشدار، از جمله دلهره آورترین هشدارهایی هستند که هنگام کار با مویک مینی با آنها رو به رو میشوید. در برخی موارد، هلیشات با چنین خطاهایی از ارتفاع خود کم کرده و در برخی مواقع سقوط میکند. البته در بسیاری از موارد مویک مینی با یک افت موقت رو به رو شده و مجددا موقعیت خود را بازیابی کرده است.

متاسفانه دلیل مشخصی برای این هشدار وجود نداشته و همین مسئله نگرانی اصلی است. گرچه افراد کمی تا کنون با این خطا رو به رو شده اند، اما در ادامه نکاتی در خصوص عیب یابی و رفع این مشکل در اختیارتان قرار میدهیم.

این خطا معمولا زمانی ایجاد میشود که انرژی و قدرت کافی به هلی شات نرسیده و خطایی در بخش Electronic Stability Controllers یا همان کنترل کننده های پایداری الکترونیکی (ESC) ایجاد میشود. از جمله رایجترین دلایلی که منجر به ایجاد خطای قدرت میشود، خراب شدن باتری هلی شات است.

حداکثر مقاومت پرواز در برابر باد

یکی از دلایلی که منجر به ایجاد این خطا میشود، پرواز در بادهایی با حداکثر سرعت ۲۸٫۸ کیلومتر در ساعت است.هرچه که ارتفاع هلیشات بیشتر شود، سرعت باد هم بیشتر شده و احتمال اینکه سیستم انتقال قدرت کواد با مشکل رو به رو شود هم بیشتر میشود.

پرواز با حداکثر سرعت

اگر در حال پرواز با حداکثر سرعت در جهت مخالف باد هستید، ممکن است با این خطا رو به رو شوید. چرا که موتورها در حال کار در حداکثر توان خود هستند. برای رفع خطا در این شرایط میتوانید سرعت را کم کرده و کمی به کواد استراحت بدهید.

صعود خیلی سریع در P-Mode

معمولا زمانی که در حال صعود به سمت بالا هستید، به دلیل مقاومت هوایی که هلیشات با آن رو به رو میشود، سیستم انتقال نیرو با مشکل رو به رو شده و خطا میدهد.

پرواز در حداکثر ارتفاع

آیا در حال پرواز در حداکثر ارتفاع ۳ کیلومتر از سطح دریا هستید و یا به آن نزدیک میشوید؟ هرچه که ارتفاع بیشتر میشود، پایداری هلیشات برای معلق ماندن در آسمان باید بیشتر شود. همین مسئله باعث میشود ک فشار بیشتری به موتورها وارد شده و این خطا ایجاد شود.

مشکل محافظ پروانه های مویک مینی

گاهی اوقات این مشکل به دلیل محافظ های پروانه هلی شات ایجاد میشود. برای بررسی اینکه آیا خطا به این دلیل ایجاد شده است یا نه، محافظ را از هلیشات جدا کرده و مجددا پرواز کنید.

ملخهای معیوب کواد

در برخی موارد به دلیل خرابی ملخها و یا نصب نادرست آنها، این خطا ایجاد میشود. ملخها را جدا کرده و با دقت آنها را بررسی کنید.

خراب شدن باتری هلی شات

اگر نسخه کمبو مویک مینی را خریداری کرده اید، بهتر است با تعویض باتریها مطمئن شوید که خطا به دلیل باتری نیست.

کالیبراسیون IMU و قطب نما

با کالیبره کردن مویک مینی بسیاری از مشکلات هلی شات از جمله پرواز نامنظم و قطع ارتباط با کنترل کننده حل میشود. پیش از این مطالب جامع و کاملی در این خصوص برای شما عزیزان آماده کرده ایم.

پرواز در حالت S یا P

اگر این خطا فقط در حالتهای S یا P ایجاد میشود، احتمالا مشکل نرم افزاری دارید و نه سخت افزاری. با به روز رسانی سیستم عامل مویک مینی این مشکل به احتمال زیاد حل خواهد شد.

برنامه DJI Fly

برنامه DJI Fly را همیشه به روز نگهدارید. در هر به روز رسانی برخی از مشکلات هلی شات رفع میشود.

بازگشت به خانه یا RTH مویک مینی کار نمیکند

دلایل مختلفی برای عدم کارکرد صحیح ویژگی Mavic Mini Return-To-Home وجود دارد. به عنوان مثال به جای بازگشت به خانه، فرود اضطراری انجام می دهد. برخی از رایجترین دلالی که منجر به ایجاد این خطا میشود، عبارت هستند از:

نقطه خانه به درستی تنظیم نشده است

در صورتی که پرواز را با سیگنال GPS ضعیف آغاز کنید، احتمال اینکه نقط خانه درست تنظیم نشود، وجود دارد. در نتیجه اگر این مقدار به درستی تنظیم نشود، ایحتمال اینکه در نقطه تعیین شده فرود نیاید و یا اصلا کار نکند، وجود دارد.

ضعیف شدن سیگنال GPS

در صورتی که سیگنال GPS در حین پرواز ضعیف شده یا قطع شود، سیستم بازگشت به خانه دچار مشکل میشود.

خالی شدن شارژ باتری

در صورتی که باتری بیش از اندازه شارژ خالی کرده باشد، احتمال اینکه شارز کافی برای بازگشت به خانه نداشته باشد، وجود خواهد داشت.

پرواز برخلاف جهت باد

پرواز برخلاف جهت باد سرعت حرکت هلی شات را به شدت کم کرده و سرعت تخلیه شارژ باتری بیشتر میشود.

قطع ارتباط با کنترل از راه دور

در صورتی که ارتباط با کنترل کننده برای بیش از ۱۱ ثانیه قطع شود، این خطا ایجاد خواهد شد.

فرود سریع مویک مینی

در صورتی که فاصله مویک مینی از نقطه بازگشت به خانه کمتر از ۲۰ متر باشد، هلیشات به صورت خودکار فرود خواهد آمد.

دلایل قطع ارتباط با مویک مینی

دلایل زیادی برای قطع ارتباط Mavic Mini با کنترل از راه دور یا برنامه Fly و یا پرواز نامنظم وجود دارد.

وارد برنامه DJI Fly نشدن

وقتی برنامه DJI Fly را روی تلفن هوشمند خود نصب می کنید، از شما خواسته می شود وارد حساب کاربری شده یا ثبت نام کنید. اگر وارد برنامه نشده باشید، تا زمانی که ورود خود را فعال نکنید، محدوده پرواز شما از نظر ارتفاع و محدوده محدود خواهد بود.

قطعی کابل مویک مینی

کابل ورودی به تلفن هوشمند یا تبلت به RC را بررسی کنید. در صورت امکان کابل را عوض کرده و مجددا پرواز را امتحان کنید.

خراب شدن پورتهای کابل

ممکن است به مرور زمان پورت های کنترل از راه دور  Mavic Miniیا تلفن هوشمند آسیب ببینند. برای بررسی این مشکل میتوانید از یک دستگاه دیگر برای برقراری ارتباط استفاده کنید.

کش کردن برنامه DJI Fly

در صورتی که ظرفیت حافظه کش برنامه پر شده باشد، باعث ایجاد اختلال در سیگنال ارتباطی خواهید شد. به طور کلی حافظه کش دارای ۴ بخش است:

  • حافظه پنهان ویدئو
  • حافظه پنهان عکس
  • حافظه پنهان موسیقی
  • حافظه پنهان رکورد پرواز

با کلیک بر روی Profile> Settings> Clear Cache می توانید حافظه پنهان را در برنامه Fly DJI پاک کنید.

برای جلوگیری از تکمیل ظرفیت حافظه کش، بهتر است بعد از قطع ارتباط با هلی شات، گزینه Cache When Recording را غیر فعال کنید.

برای انجام این کار وارد بخش تنظیمات> دوربین> تنظیمات پیشرفته دوربین شوید. لغزنده را به سمت چپ حرکت داده و آن را خاموش کنید.

مشکلات تلفن هوشمند

گاهی اوقات تلفن هوشمندی که برنامه DJI Fly آن رویش نصب شده، باعث ایجاد این مشکل میشود. چرا که برنامه های زیادی روی تلفن همراه نصب بوده و همگی در حال اجرا در پس زمینه هستند. در صورتی که این برنامه ها به اینترنت هم متصل باشند، میزان اختلال بیشتر میشود.

خرابی کارت Micro SD

از یک کارت حافظه به خصوص برای هلی شات استفاده کنید و به هیچ وجه از آن برای موارد دیگر استفاده نکنید. در صورتی که فایل موجود روی کارت حافظه خراب شده باشد یا خود کارت از لحاظ فیزیکی آسیب دیده باشد، احتمال قطعی ارتباط وجود خواهد داشت.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments