آی کواد | مرجع خرید و اجاره کوادکوپتر | نقد و بررسی کوادکوپتر

معرفی فانتوم ۴ RTK

پیچیده ترین و دقیق ترین راه حل نقشه برداری از ارتفاع کم تا کنون

DJI، رهبر جهان در هواپیماهای بدون سرنشین غیر نظامی و فناوری های تصویربرداری هوایی، پخش جهانی فانتوم ۴ RTK را اعلام کرد. این دستگاه یک هواپیمای بدون سرنشین با دقت بالا ترکیبی از ناوبری و سیستم موقعیت یابی در سطح سانتیمتری با یک سیستم تصویربرداری با عملکرد بالا برای بهبود کارایی سنجش و دقت، کاهش مشکلات عملیاتی و هزینه است.

آقای Sunny Liao مدیر منطقه ای DJI در اروپا در این مورد گفت: ” این  پهپاد برای برآورده ساختن نیازهای خاص کسانی که به پهپاد های DJI به عنوان ابزارهایی قدرتمند برای نقشه برداری، بررسی سطح و عملیات های بازرسی استفاده می کنند توسط مهندسان طراحی شده است. ما از بازار نقشه برداری با استفاده از پهپاد و بازرسی بازخورد گرفتیم و معتقدیم این راه حل تعهد ما به تقویت فعالیت ما در نوآوری در زیرحوزه های کاربردی مختلف بنگاه ما رای، جایی که ما نیاز قابل توجه و پتانسیل زیاد رشد می بینیم، نشان می دهد”.

سیستم موقعیت یابی با دقت سانتیمتر

یک ماژول RTK در این پهپاد قرار گرفته است و موقعیت پهپاد را با دقت سانتی متری اندازه گیری می کند تا اطلاعات مکانی تصاویر ذخیره شده در فراداده ها با دقت بسیار بالا باشد.

یک پهپاد بدون RTK به حداقل چهل نقطه کنترلی زمینی (GSP) در هر کیلومتر مربع نیاز دارد که مشخص کردن آن ها چندین ساعت زمان می برد. فانتوم ۴ RTK مجهز به یک سیستم موقعیت و جهت یابی با دقت سانتی متر و یک سیستم تصویر برداری با عملکرد قوی است. ترکیب فانتوم با ماژول موقعیت یابی RTK که شامل (GPS L1 L2, GLONASS L1 L2, Galileo E1 E5a و BeiDou B1 B2) است تعداد نقاط مورد نیاز کنترل زمینی را به صورت بالقوه به صفر می رساند و در نتیجه زمان آماده سازی ۷۵ درصد کاهش می یابد. دقیقاً زیر ماژول RTK یک ماژول دریافت GNSS تعبیه شده تا پایداری پرواز در مناطقی با تداخل سیگنال زیاد مثل شهرهای متراکم تضمین شود. ترکیب این دو ماژول باعث شده فانتوم ۴ RTK بتواند ایمن پرواز کند و دقیق ترین اطلاعات مورد نیاز را برای مراحل سنجش سطح های پیچیده، نقشه برداری و بازرسی ذخیره کند.

ماژول RTK می تواند دقت موقعیت ۱cm + 1ppm (افقی)، ۱٫۵cm + 1ppm (عمودی) را فراهم کند و فانتوم ۴ RTK می تواند دقت افقی مطلق ۵cm  را برای مدل های فوتوگرامتری بدست آورد.

فانتوم ۴ RTK می تواند با هر جریان کاری دیگری همراه شود، این توانایی را دارد که سیستم موقعیت سنجی آن به ایستگاه قابل حمل D-RTK2 و NTRIP (انتقال RTCM در شبکه تحت پروتکل اینترنت) با استفاده از دانگل ۴G یا اینترنت بی سیم متصل شود.

جمع آوری دقیق داده ها با TimeSync

برای استفاده کامل از ماژول های موقعیت یابی فانتوم ۴ RTK، سیستم TimeSync جدید برای ایجاد هماهنگی کنترل پرواز، دوربین و ماژول RTK ایجاد شده است. علاوه بر این، TimeSync  تضمین می کند که فانتوم ۴ RTK پارامترهای کالیبراسیون لنز در کارخانه را در کنار موقعیت، ارتفاع و سایر داده ها بر روی هر عکس ثبت می کند، مطابق با داده های موقعیت یابی به مرکز سنسور CMOS دوربین و در نتیجه بهینه سازی نتایج روش های فوتوگرامتری حاصل می شود.

سیستم تصویربرداری دقیق

هواپیمای بدون سرنشین به سنسور ۱ اینچی ۲۰ مگاپیکسلی CMOS مجهز شده است. شاتر مکانیکی ماموریت های نقشه برداری یا ضبط منظم داده ها را به صورت یکپارچه انجام می دهد، زیرا فانتوم ۴  RTK می تواند در حین گرفتن تصاویر بدون تاری در اثر وجود شاتر پرده ای (Rolling Shutter) حرکت کند. با توجه به وضوح بالا، فانتوم ۴ RTK می تواند فاصله نمونه زمینی (Ground sample distance- GDS)  به میزان ۲٫۷۴ سانتی متر در ارتفاع پروازی ۱۰۰ متری به دست آورد.

برای اطمینان از اینکه هر یک از فانتوم ۴ های  RTK دقت بی نظیری ارائه می دهند، لنز دوربین هر پهپاد طی یک فرایند دقیق کالیبراسیون می شود. در این فرایند اعوجاج لنز رادیال و مماسی اندازه گیری می شود. پارامترهای اعوجاج گردآوری شده در هر فراداده تصویر ذخیره می شود، و بدین ترتیب فرآیند های پس از عکاسی برای هر کاربر به صورت منحصر به فرد در نرم افزار تنظیم می شود.

در مناطقی با کمبود پوشش RTK، امکان استفاده از کینماتیک پس از تولید تصاویر (Post Processed Kinematics – PPK) در فانتوم ۴ RTK وجود دارد. پهپاد داده های اصلی مشاهدات ماهواره ای و همچنین اطلاعات کوتاه مدت را ضبط کرده و آن ها را در فایل PPKRAW.bin در فرمت  RTCM 3.2 ذخیره می کند. علاوه بر این، فانتوم ۴ RTK اطلاعات ماهواره ای را در پرواز را به فرمت RINEX (فرمت تبادل مستقل گیرنده) تبدیل می کند و داده ها را در یک فایل RINEX.obs می نویسد. به لطف هماهنگ سازی داخلی موقعیت GNSS و دوربین، فایل Timestamp.MRK ضبط موقعیت بسیار دقیق تصویر را فراهم می کند. تمام داده های مربوط به عملیات بر روی کارت Micro-SD در یک پوشه منحصر به فرد برای هر ماموریت ذخیره می شود. سازگاری داده های فانتوم ۴ RTK زمان لازم برای اعتبار سنجی داده ها را کاهش می دهد و یک گردش کار کارآمد با حداقل نیاز به تنظیمات دستی یا حتی بدون نیاز به تنظیمات دستی فراهم می کند.

امن تر، دقیق تر و پرواز پایدار

سیستم انتقال تصویر OcuSync در فانتوم ۴ RTK امکان برقراری ارتباط پایدار بین هواپیماهای بدون سرنشین و کنترل از راه دور خود را فراهم می کند. این سیستم مقاومت زیادی در برابر تداخل دارد. به کمک آن ویدئو در ابعاد ۷۲۰p تا هفت کیلومتری انتقال می یابد که ایده آل برای نقشه برداری سایت های بزرگتر است. زمان پرواز تا ۳۰ دقیقه اجازه می دهد تا خلبانان مأموریت های طولانی را بدون نیاز به فرود هواپیماهای بدون سرنشین برای تغییر باتری ها انجام دهند. حتی اگر مساحت زمین مورد نظر بزرگ باشد تا به تعویض باتری نیاز پیدا شود، پهپاد با قابلیت از سر گیری ماموریت در برنامه GS RTK به صورت خودکار پس از تعویض باتری ماموریت را ادامه می دهد.  

پشتیبانی از بسته توسعه نرم افزار موبایل

فانتوم ۴ RTK با بسته توسعه نرم افزار موبایل DJI سازگار است، بدین ترتیب پنجره ای جدید به سوی امکانات شخصی سازی و اتوماسیون برای شما باز شده است.

نرم افزاری کاربردی هدفمند برای برنامه ریزی پرواز

برنامه ریزی پرواز مبتنی بر برنامه جدید GS RTK اجازه می دهد تا خلبانان برای کنترل هوشمندانه فانتوم ۴  RTK از دو حالت برنامه ریزی – Photogrammetry و Waypoint Flight – همراه با یک حالت پرواز قدیمی تر استفاده کنند. خلبانان به کمک حالت های برنامه ریزی می توانند مسیر پرواز هواپیمای بدون سرنشین را انتخاب کنند و هم زمان نرخ همپوشانی، ارتفاع، سرعت، پارامترهای دوربین و بیشتر را تنظیم کنند، در نتیجه گردش کار خودکار نقشه برداری یا بازرسی ایجاد می شود. پرواز های برنامه ریزی شده به راحتی قابل تکرار هستند، گروه های مختلف می توانند داده های مشابه را در دوره های مختلف برای پیگیری پیشرفت سایت اندازه گیری و به راحتی تغییرات را شناسایی کنند.

نرم افزار GS RTK سه قابلیت مهم دیگر نیز دارد: بارگذاری مستقیم فایل های طرح پرواز KML و KMZ پس از برنامه ریزی پروازی در دفتر کار، حالت جدید اولیت شاتر برای ثابت ماندن شدت روشنایی تصاویر حین کل ماموریت و قابلیت آلارم وزش باد شدید برای هشدار به خلبان در شرایط نامطلوب حین پرواز خودکار. 

سازگاری بی نظیر با ایستگاه موبایل D-RTK 2

فانتوم ۴  RTK سازگار با ایستگاه موبایل D-RTK 2 ، در لحظه اطلاعات را به پهپاد منتقل و راه حل نقشه برداری دقیقی ارائه می کند. طراحی قدرتمند ایستگاه موبایل و سیستم انتقال OcuSync تضمین می کند که کاربران می توانند اطلاعات دقیق در سطح سانتی متر را به فانتوم ۴  RTK خود حتی در شرایط چالش برانگیز انتقال دهند.

فانتوم ۴ RTK در عمل

دی جی آی با شرکت Strabag SE که یک شرکت بزرگ در حوزه زیرساخت های حمل و نقل است همکاری می کند. از سال ۲۰۱۰، شرکت Strabag از تکنولوژی هواپیماهای بدون سرنشین در چندین پروژه نقشه برداری استفاده و مزایای آن ها را برای مدل سازی سه بعدی در کاهش هزینه ها و بهبود بهره وری عملیاتی سنجیده است. آخرین ابزار مورد انتخاب برای عملیات آنها DJI Phantom 4 RTK است. “استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای نقشه برداری ساختمانی دارای مزایای زیادی است. یکپارچه سازی آنها جریان کار ما را تغییر داده و بسیاری از مراحل عملیاتی را ساده می کند. “دکتر توماس گروینینگر، مدیر بخش دیجیتال Object Survey و UAV در Strabag SE ادامه می دهد: “روش های بررسی معمول نیز مدل های سه بعدی را ارائه می دهند، اما مدل های دیجیتالی زمین که از اطلاعات هواپیماهای بدون سرنشین ساخته شده است، تراکم نقطه ای بالاتری را ارائه می دهند. بنابراین، واقعیت با جزئیات بسیار بیشتر نشان داده شده است. “

قیمت و زمان عرض دستگاه

برای تهیه و یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد فانتوم ۴ RTK و یا ماژول های جدیدتر مانند فانتوم ۴ PPK میتوانید به فروشگاه آیکواد مراجعه کنید.

منبع خبر: https://www.mynewsdesk.com

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
6 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
شاهین
2 years ago

به جای این یک اینسپایر ۲ خریداری بشه بهتر نیست؟

محمد حکیمی
2 years ago

RTK حروف ابتدایی Real time Kinematics است. اشاره به نرم افزاری در پهپاد دارد که موقعیت پهپاد را با دقت حداکثر ۵ سانتی متر اندازه گیری می کند. این مقدار به میزان قابل توجهی از اندازه گیری های معمول پهپاد ها با GPS با دقت حدود ۵ متر کمتر است.

سید علیرضا
2 years ago

☆تخصصی نقشه برداری☆:
نقشه برداری به روش RTK GPS

حروف RTK مخفف Real-Time Kinematic، تکنیک مورد استفاده به منظور کاهش و حذف خطاهای رایج در موقعیت یابی به کمک جی پی اس است. به جای تعیین موقعیت با استفاده از کُد، RTK GPS از فاصله یابی بر پایه فاز موج حامل بهره می گیرد و تصحیحات آنی را به کمک یک ایستگاه رفرنس منفرد برقرار می سازد. RTK GPS دقت موقعیت دریافت شده از سامانه های تعیین موقعیت ماهواره ای را افزایش داده و دقت مورد نیاز در حد سانتی متر برای بسیاری از کاربری ها را نتیجه می دهد.
در موقعیت یابی با استفاده از کُد، موقعیت از طریق ارتباط گیرنده به حداقل ۴ ماهواره و تعیین فاصله آن ها به دست می آید. این رنج ها یا فاصله ها، همراه با موقعیت معلوم ماهواره، گیرنده را قادر می سازد تا موقعیتش را با دقت چند متر تعیین کند. از سوی دیگر، فاصله یابی با موج حامل را داریم که در آن موقعیت با محاسبه تعداد سیکل های صحیح بین ماهواره و گیرنده و ضرب این تعداد در طول موج تعیین می شود. با استفاده از موج حامل مشاهدات دقیق تری خواهیم داشت.

محمد حکیمی
2 years ago

به نظر می رسد این متن از جایی کپی برداری شده است. لطفا برای حفظ حقوق تولید کنندگان محتوا منبع آن ذکر شود.

سیدعلیرضا رادمنش
2 years ago

با سپاس از یادآوری مطلب از کانال تلگرامی با نام ☆تخصصی نقشه برداری☆ کپی برداری شده است.