آی کواد | مرجع خرید و اجاره کوادکوپتر | نقد و بررسی کوادکوپتر

نقد و بررسی تخصصی اسپارک و مقایسه ی آن با مویک پرو (قسمت دوم)

قسمت اول

حالت های تصویربرداری

بر خلاف سایر محصولات DJI، حالت ها و آپشن های اسپارک خیلی ساده هستند. دقیقا یک حالت برای تعیین رزلوشن فیلمبرداری وجود دارد و یک گزینه برای تعیین رزلوشن عکس. با این وجود چندین حالت تصویر برداری وجود دارد که به زودی به آن خواهم پرداخت.

از سوی دیگر، اگر به منوی تنظیمات مراجعه کنید فقط یک گزینه می بینید، ۱۰۸۰p/30fps. معمولا در سایر پرنده های دی جی آی گزینه های بیشتری برای تنظیم نرخ فریم ها، رزلوشن و فرمت تصویربرداری وجود دارد.

نکته جالب توجه آن است که اگرچه اسپارک فقط ۱۰۸۰p ضبط می کند، بر اساس گفت و گویی که با دی جی آی انجام شده سنسور تصویربرداری آن تقریباً مشابه سنسور تصویربرداری DJI Mavic است. اما برخلاف مویک که که گیمبال سه محوره دارد، گیمبال اسپارک دومحوره است. بنابراین به نظر می رسد از رزلوشن ۴K صرف نظر شده و در ازای آن محور سوم گیمبال به صورت مجازی برای پایداری سازی تصاویر عمل می کند. مانند کاری که در دوربین گوپرو، گارمین و مشابه آن در دوربین های اکشن با پایدارساز الکترونیکی انجام می شود.

 

در حالی که می توانید فقط با یک رزلوشن تصویربرداری کنید می توانید برخی تنظیمات ساده دیگر نظیر حساسیت سنسور به نور ISO، سرعت شاتر و شدت نور تصویر را تنظیم کنید. برخلاف مویک غربیلک اختصاصی تنظیم نوردهی در اسپارک پشت ریموت قرار ندارد،‌ که به نظر من برای مویک تحت شرایطی که نورمحیط نامناسب است خیلی به کار می آید (مثل کوهستان ها که شما مدوام بین نقاط سایه و روشنایی حرکت می کنید). با این حال به صورت کلّی اسپارک در حالت خودکار مساله نوردهی را به خوبی حل می کند.

شما همچنین می توانید میزان سفیدی تصویر، نمایش چهارچوب روی نمایشگر،‌ هیستوگرام و نمایشگر OSD را تنظیم کنید. این موارد با آن چه که در سایر محصولات DJI دیده می شود کاملاً مشابه است.

با رفتن به حالت عکس آپشن های بیشتری پدیدار می شود. شما امکان تنظیم موارد ابتدایی برای یک عکس، حالت عکاسی پیاپی، AEB (یک عکس HDR)، تصویر زمان بندی شده،‌shallow focus  و پانورما را دارید. در وضعیت پانورما هم می توانید هم افقی هم عمودی پانوروما بگیرید.

اینجا نمونه ای از صفحه برای انتخاب عکاسی زمان دار است. این برای وقتی مفید است که می خواهید دکمه را فشار دهید و ریموت را در جایی پنهان کنید و در جای خود برای گرفتن یک عکس فوق العاده قرار بگیرید.

جالب بدانید که پانو چگونه کار می کند. دوربین به صورت خودکار ۹ عکس متفاوت ذخیره می کند. بر خلاف دوریبن های دستی لازم نیست هیچ کاری بکنید. کافی است دکمه را فشار دهید و مشاهده می کنید پرنده به آرامی در هوا حرکت می کند تا یک عکس پانو بگیرد. در حقیقت اگر بعدا به کارت حافظه پرنده مراجعه کنید،‌ این ۹ عکس مجزا قابل مشاهده است.

همچنین عکس پانو اصلی که توسط برنامه  DJI GO تبدیل و بر روی گوشی شما خروجی گرفته شده است.

همانطور که مشاهده می شود سایه ها کمتر از انتظار نوردهی شده است. این مساله به راحتی در هر نرم افزار ویرایش تصویر در ۲ یا ۳ ثانیه قابل حل است، در این بین فضای تصویر با آن چه که از اسپارک و عکس ها دیده شده هماهنگ است.

در حقیقت همین کار را برای عکس های Shallow Focus انجام می دهد (مبهم کردن پس زمینه) و ۱۶ عکس می گیرد (به علاوه یک عکس ترکیب شده از سایر عکس ها برای ارایه به عنوان خروجی نرم افزار):

و تصویر نتیجه با عمق میدان کم باید به صورت دستی از حافظه گوشی استخراج شود:

شما می توانید به هرکدام از فیلم ها یا عکس هایی که گرفته اید در گوشی خود با استفاده از برنامه DJI Go در هر زمانی دسترسی داشته باشید، هم نسخه های با رزلوشن پایین هم نسخه هایی با رزلوشن بالا اگر بعد از تصویربرداری از پرنده دانلود کرده باشید.

همچنین می توانید به صورت خودکار فیلم هایی بسیازید که از ترکیب زمان های مهم تصویربرداری آن روز یا پرواز شما ایجاد شده است. امّا به نظر من به اندازه کاری که برنامه خودکار GoPro انجام می دهد هوشمند نیست (با این حال این هم خیلی باهوش نیست). کیفیت کار رو به بهبود است اما به نظر من ویرایش تصاویر را بهتر است خودتان انجام دهید.

به صورت کلی مساله ای با کیفیت کلی عکس ها و فیلم های دوربین اسپارک نداشتم. تصاویر خیلی واضح و در تعادل رنگ (اگر چه برخی شرایط با نوردهی کم در سایه ها) هستند. تعداد زیادی نمونه عکس و فیلم از اسپارک در فیلم های نقد بررسی من آمده است.

اسپارک فقط یک فرمت عکس دارد که آن هم JPG است. به خاطر داشته باشید اگرچه تصاویر روی حافظه SD پرنده با فرمت ۱۰۸۰P/30FPS و با فرمت .mp4 و عکس ها ۱۲MP  (3936*2976) ذخیره می شوند، تصاویری که روی به صورت همزمان روی گوشی ذخیره می شوند اندازه کوچکتری دارد که به ترتیب ۷۲۰p و ۱۰۲۴px است. شما همچنین می توانید با برنامه کاربردی تصاویر اصلی را از روی پرنده دانلود کنید.

عملکرد و پایداری

یکی از مهمترین ویژگی های محصولات DJI که آن را از محصولات مشابه متمایز می کند پایداری است.
نه فقط گیمبال خیلی پایدار، بلکه نحوه ای که پرنده با وضعیت هوا هماهنگ می شود.
آیا می تواند در یک موقعیت (عمودی و افقی) در زمان طولانی در باد شدید ثابت بماند؟ آیا دقیقاً به همان نقطه ای
که از آن برخواسته برمی گردد (بازگشت به خانه هوشمند)؟ و به لحاظ کنترلی چگونه عمل می کند.

برای موقعیت سنجی پرنده از جی پی اس، ارتفاع سنج بارومتری، سنسورهای نوری رو به پایین برای شناسایی زمین در فاصله کم استفاده می کند. تمامی این موارد کمک می کند پرنده در نقطه ای که در هوا که روی آن قرار گرفته باقی بماند، چه در فاصله چند سانتی از زمین باشد چه چندین متری آن. اگرچه این مساله ای مهم به نظر می رسد، اگر تاریخچه پهپاد ها را مطالعه کنید متوجه خواهید شد که نگه داشتن پرنده در جای خود می تواند کار پیچیده ای باشد. به عنوان مثال پرنده GoPro با نام Karma به هیچ عنوان نمی تواند موقعیت خود در هوا را با هیچ دقتی حفظ کند، علی الخصوص نزدیک زمین یا درختان که بیشتر به حفظ موقعیت نیاز است.

برای نشان دادن این موقعیت سنجی من به جایی که وزش باد سریع بود رفتم و به صورت همزمان اسپارک و مویک را به پرواز درآوردم. نتیجه این شد:

 

همان طور که می بینید به خوبی این مشکل پایداری را حل کرد. حتی در حالت اسپرت، هیچ مساله ای نداشت.

اما چه تفاوتی بین عملکرد در حالتی که با ریموت کنترل می شود و حالتی که با گوشی هدایت می شود وجود دارد؟ واقعاً تفاوت های زیادی وجود دارد، اگرچه برخی از این تفاوت ها به خاطر طراحی است امّا همه اینگونه نیست. در حالتی که از تلفن همراه هوشمند برای هدایت پرنده استفاده می شود، من هم گوشی آیفون ۶ و هم گوشی آیفون ۷ را آزمایش کردم. بین این دو گوشی تفاوت آشکاری در هدایت پرنده وجود نداشت، اما به صورت کلی به سختی توانستم پرنده را در فاصله ۷۰ متری قرار دهم – در شرایطی که پرنده در دید مستقیم قرار داشت. شعاع اسمی پرواز پرنده در حالت وایفای ۱۰۰ متر است که ارتباط من با پرنده در شعاع ۵۸ متری قطع شد.

اما حین استفاده از ریموت نتایج متفاوتی گرفتم. در بعضی موارد (در اینجا شرایطی که پرنده در دید مستقیم قرار داشت)
نتایج واقعاً خوبی داشتم و پرنده تا چند صد متر جلو رفت قبل از این که قوانین محلی شعاع پرواز را نقض کنم
(شعاع اسمی هدایت با ریموت ۲۰۰۰ متر است). اما در بعضی موارد دیگر در فاصله ۶۰ تا ۸۰ متری مشکلاتی داشتم.
هیچ توضیح برای این که چرا در بعضی موارد خیلی خوب عمل می کند و در بعضی موارد نه ندارم.

به طریق مشابه متوجه شدم سیگنال به راحتی (حتّی با یک درخت) مسدود می شود و در این مورد از فانتوم و مویک ضعیف تر است و ارتباط با پرنده با کوچکترین مانعی بر سر راه به کمترین مقدار می رسد. این هم در مورد سیگنال تصویر پرنده و هم سیگنال هدایت پرنده صدق می کند. احتمالاً این به دلیل متفاوت بودن تکنولوژی مورد استفاده در تجهیزات است، در اسپارک از وایفای برد بلند استفاده می شود درحالی که در مویک از OcuSync و در فانتوم ۴ پرو از Lightbridge.

نکته بعدی طول عمر باطری است، اسپارک ادعا می کند ۱۶ دقیقه می تواند با یک بار شارژ پرواز کند
و در واقع پرنده چندین بار توانست به این مدت زمان برسد. من چندین آزمایش برای پرنده تا جایی که با چند درصد باطری مجبور به نشستن شود انجام دادم
و تقریباً در همه ی آن ها به ۱۴ تا ۱۶ دقیقه زمان پرواز رسیدم. به لحاظ تاریخی DJI عملکرد خیلی خوبی در دستیابی به اعداد ادعایی در مورد زمان پرواز دارد، جایی که بسیاری از تولید کنندگان دیگر پهپاد ها عملکردشان زیر سوال است.

در نهایت در مورد عملکرد بازگشت به خانه، من چندین آزمایش انجام دادم و هر بار به نقطه ای که از آن پرواز کرده بود با اختلاف ۳۰ تا ۶۰ سانتی متری یا حتی کمتر بازگشت.

به طور کلی اگرچه بعضی وقت ها شعاع پروازی و کیفیت سیگنال آزاردهنده است، بقیه جنبه های عملکردی پرنده کاملاً خوب است. مساله کیفیت سیگنال و شعاع پروازی این پرنده برای استفاده ای که من دارم (تصویربرداری های کوتاه در شعاع های نه چندان دور) زیاد مشکل افرین نیست.

کاربری ورزشی

البته بیشتر خوانندگان این وبسایت پیش زمینه فکری ورزشی دارند. احتمالاً شما به این فکر می کنید
چگونه از اسپارک برای ضبط شگفتی فعالیت های هیجان انگیزتان استفاده کنید.
برای این من به شما دو انتخاب می دهم. اولی آن است که ویدیو پایین را نگاه کنید و از خواندن این بخش صرف نظر کنید
(من این را توصیه می کنم چون ویدیو آهنگ باحالی دارد) یا این که این مطلب را اول بخوانید.
انتخاب با شماست (اما بدانید حداقل ۳ دقیقه وقت صرف کردم تا آهنگ فیلم را پیدا کنم).

اسپارک فقط یکی از دو حالت تعقیب سوژه DJI یعنی Active Track (اما نه Follow-me) را دارد. در Active Track دوربین پرنده سوژه را شناسایی می کند و آن را تعقیب می کند اما در Follow-me (که در فانتوم و مویک است) پرنده موقعیت GPS ریموت را تعقیب می کند و اسپارک فقط Active Track را دارد.

برای استفاده از Active Track باید به قسمت حالت های هوشمند پرواز در سمت چپ نمایشگر وارد شوید. با این کار منو زیر پدیدار می شود:

سپس Active Track در سمت راست صفحه را لمس کنید.

پس از آن از روی نمایشگر سوژه مورد نظر را انتخاب کنید. سوژه می تواند یک دوچرخه سوار یا یک دونده یا یک ماشین گلف یا یک درخت – بله به شما اجازه می دهد یک درخت را تعقیب کنید- باشد. اسپارک اهمیت نمی دهد که شما چه چیزی را می خواهید تعقیب کنید فقط باید بتواند به عنوان یک شی مجزا آن را شناسایی کند.

به محض این که سوژه را لمس کردید یا دور آن مربعی کشیدید، رنگ آن سبز می شود و دکمه “GO” بر روی آن ظاهر می شود. برای شروع تعقیب باید “GO” را لمس کنید.

همین طور که سوژه را تعقیب می کنید نشانگری می بینید که با آن می توانید دوربین را از ۰ تا ۱۰۰ درصد بچرخوانید.
این درصد سرعت چرخیدن دوربین روی یک مدار حول سوژه را مشخص می کند. به صورت کلی من عدد ۲۰ تا ۳۰ درصد را برای سوژه در حال حرکت مناسب می دانم. بیشتر از این به نظرم نسبت به سوژه تاخیر دارد. اما در جایی که سوژه ثابت است
مثلا شما بالای یک کوه ایستاده اید بردن سرعت به ۱۰۰ درصد به شما کمک می کند تصویر سریع تری بگیرید.

اسپارک دو حالت برای Active Track دارد، Trace و Profile. اگر از پایین نگاه کنید در Trace پرنده در پی شما می چرخد (یا از عقب یا جلو شما را تعقیب می کند). اما در Profile پرنده سوژه با حفظ یک زاویه ثابت نسبت به مسیر حرکت آن تعقیب می کند مثل تعقیب از کنار.

تعداد محدودیت در استفاده از Active Track اعمال شده که شامل موارد زیر است:

  • شما به شعاع ۱۰۰ متری محل بلند شدن پرنده محدود هستید، با استفاده از ریموت چنین محدودیتی ندارید (محدودیت به ۸۰۰۰ متر می رسد).
  • شما به سرعت ۱۲ متر بر ثانیه (۴۲ کیلومتر بر ساعت) محدود هستید و سرعت بیشتر از این شما پرنده را از دست می دهید.
  • اگر از دید دوربین ناپدید شوید، تعقیب متوقف خواهد شد (مگر برای قسمتی از ثانیه که ادامه تعقیب در این صورت هم بعید است).
  • شما نمی توانید صفحه تلفن همراه را قفل کنید (یا کلید های ریموت)، شما باید آن ها را در دسترس و باز نگه دارید.
  • حالت Follow-me وجود ندارد. بنابراین پرنده موقعیت گوشی همراه یا ریموت را تعقیب نمی کند.

با این اوصاف نتیجه چیست؟ بستگی دارد. حالت تعقیب در اسپارک مثل آن چه که در فانتوم و مویک است خیلی فوق العاده نیست
که بتوانید به تنهایی از خودتان یک فیلم در حالت ورزش بگیرید. به عنوان مثال نمی توانید از آن انتظار داشته باشید
که حین یک دوچرخه سواری در زمان نامحدود شما را تعقیب کند حتی اگر از ریموت استفاده کنید.
برای چند صد متر می توان روی آن حساب کرد، اما در نهایت احتمال زیر یک درخت یا چیزی شبیه آن می روید
و پرنده شما را گم می کند. وقتی هم که گم کرد شما باید نقطه خانه را دوباره تنظیم کنید تا محل ابتدایی برنگردد.

از جهت دیگر اگر دوستی داشته باشید که پرنده را کنترل کند و از قابلیت های Active Track استفاده کنید تا حرکت دوریبن کنترل شود خیلی مفید است. یا در شرایط ورزشی یا حرکاتی که در محیطی جمع و جور اتفاق می افتد مثل تصویری که من از خودم گرفتم در حال بالارفتن از صخره ها – در این شرایط کاملاً خوب عمل کرد.

با این حال چیزی که خیلی بیشتر از قابلیت های Active Track آن برای عملکرد بهتر به شما در ورزش و استفاده از اسپارک کمک می کند، ابعاد آن است. من می توانم به راحتی آن را در جیب لباس دوچرخه سواری ام قرار دهم، چه در حالتی که دو بازوی آن با ملخ ها بیرون جیب باقی بماند چه در حالتی که تماماً داخل جیب رود. از یک بطری آب هم سبک تر به نظر می رسد.


و این امکان را به شما می دهد تا هر جایی در مسیر مثل این توقف کنید و ظرف یک یا دقیقه تصویر دلخواه خود را ضبط کنید و به مسیر ادامه دهید:

در نهایت من آرزو می کنم DJI ریموت کوچکتری مثل آن چه که Airdog دارد ارایه بدهد
که بتواند موقعیت و ارتفاع من را به همراه چند دستور کنترلی ساده برای هدایت پرنده به آن انتقال بدهد.
من چند صد دلار برای چنین وسیله ای خواهم پرداخت – مخصوصا اگر این امکان را داشته باشد
که با سایر تجهیزات DJI مثل عینک کار کند و این امکان را بدهد در تمام کالاهایی که خریداری می کنم از آن استفاده کنم.نقد و بررسی تخصصی اسپارک

تجهیزات و بسته بندی کمبو

همانند سایر محصولات DJI، بسته بندی کمبو برای اسپارک عرضه شده است. خوانندگان قدیمی می دانند
که من علاقه ای به بسته بندی کمبو ندارم، چون در بیشتر اوقات حس می کنم می خواهند اقلامی به شما بفروشند
که به آن نیاز ندارید. اما در مورد اسپارک، همانند مویک من پیشنهاد می کنم بسته بندی کمبو را خریداری کنید.

تجهیزات موجود در بسته بندی کمبو شامل دستگاه شارژ باطری ها، یک باطری اضافی (در مجموع دو باطری در بسته بندی) و ریموت است.
همچنین کیف دوشی و کیف حمل و محافظ ملخ ها – صادقانه صحبت کنیم هیچ کسی از محافظ ملخ استفاده نمی کند
و هم چنین یک جفت اضافه از هر چهار ملخ است که در نهایت قطعاً به آن احتیاج پیدا خواهید کرد.
من معمولاً هنگام مسافرت یک ست کامل یا ۳ ملخ اضافه برمی دارم.

همانند مویک ایستگاه شارژ فوق العاده خوب کار می کند. حداکثر ۳ باطری را شارژ می کند و ۲ پورت USB برای شارژ سایر وسیله ها مثل گوشی همراه و ریموت دارد.

علاوه بر تمام این ها ریموت را دریافت می کنید که اگر بخواهید بیشتر از ۸۰ متر پرواز کنید
قطعا به آن نیاز دارید (به خاطر داشته باشید پرنده تنظیم شده که حداکثر شعاع پروازی آن هنگام کنترل با گوشی ۱۰۰ متر باشد و فراتر از آن نرود با این حال من از ۸۰ متر نتوانستم بیشتر بروم). اگر قرار است فقط عکس های سلفی مانند بگیرد به ریموت نیاز ندارید.
اما اگر می خواهید چند صد متر دور شوید به آن نیاز خواهید داشت.

مقایسه محصول

در جدول زیر مقایسه بین چهار پرنده GoPro Karma و DJI Mavic و Airdog آمده است.

خلاصه


از جهات بسیاری، DJI درجایی قرار دارد که GoPro ۳ تا ۴ سال قبل قرار داشت. جایی که هر محصول جدیدی که ارایه می دهد
ن فقط مشتریان معمولی بلکه حرفه ای ها را هم شگفت زده می کند. الزاماً محصولی که ارایه می شود
نباید علاقمندان پروپاقرص را جذب کند که آن را خریداری کند، بلکه محصولی باشد که طرفدار پروپاقرص آن را به خاطر هدفش تمجید و تحسین کند
یا محصولی باشد که مرز بازار یا آن بخش از بازار را جلو ببرد.

به نظرم اسپارک در این نقطه قرار دارد. برای کاربری های خودم، من فکر می کردم در ۸۰ یا ۹۰ درصد مواقعDJI Mavic را با خودم می برم،
آن قدر که راغب نخواهم بود اسپارک را با خودم ببرم، احتمالاً همه جا تصاویر ۴K و تکنولوژی بالاتر مویک کار مرا انجام می دهد.
اما الان بعد از یک تعطیلات که هر دو پرنده را داشتم، واقعاً فکر می کنم به جای مویک از اسپارک استفاده کنم،
چیزی که انتظارش رو نداشتم. البته من تصویربرداری ۴K را از دست خواهم داد – اما سرعت آماده شدن برای پرواز و آسانی حمل و نقل اسپارک واقعاً بی نظیر است.
در کیف لوازم ساحلم جا می شود و می تونم به راحتی با خودم به کوهنوردی ببرمش.

کیفیت و عملکرد در مقابل قیمت اسپارک بی نظیر است. و واقعاً اشتباه بزرگی است که تصور کنیم
اسپارک در هر لایه ای از عملکرد از مویک ضعیف تر است. این گونه نیست، البته در برخی موارد اینگونه نیست
(اصلی ترین آن ها رزلوشن تصویربرداری و عمر باطری)، اما اسپارک در شاخه های دیگر دقیقاً نرم افزاری دارد
که همان کارهای نرم افزار مویک را انجام می دهد. از الان به بعد این پرنده ای است که من به بیشتر دوستانم که پرنده ای ندارند پیشنهاد خواهم داد.

ترجمه شده از dcrainmaker

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments