آی کواد | مرجع خرید و اجاره کوادکوپتر | نقد و بررسی کوادکوپتر

نقد و بررسی تخصصی اسپارک و مقایسه ی آن با مویک پرو(قسمت اول)

من همیشه دنبال راه هایی برای تصویربرداری بهترم .وقتی دارم می دوم- دوچرخه سواری می کنم- شنا می کنم- کوهنوردی می کنم یا هرکار دیگه ای که دوست دارم انجام بدهم. چه با دوربین GoPro یا راه دیگه ای برای گرفتن تصویری منحصر به فرد وجود داشته باشه – همیشه جا برای بهبود وجود دارد.نقد و بررسی تخصصی اسپارک:

در چند سال گذشته اخیر پهبادها راهی برای طرفداران ورزش بوده اند تا بتوانند اینگونه تصاویر را به صورت خودکار یا دستی ضبط کنند. هر وسیله ای جایگاه خودش را در زندگی دارد، اگرچه من بسیار منتظر روزی هستم که وسیله ای بی سر و صدا و سینما گونه به صورت خودکار از یک دوچرخه سواری در سراشیبی یک تپه یا اسکی سواری روی آن تصویربرداری کند و ویرایش فیلم را انجام دهد. و ما داریم همین گونه به این موعد نزدیک و نزدیک تر می شویم.

بخشی از این نیاز به کمک وسیله ای که به اندازه کافی کوچک باشد تا به آسانی و تحت هر شرایطی بتوان آن را حمل نمود نیاز دارد، اگرچه به نظر می رسید DJI Mavic این الزامات را دارد – به لحاظ قابلیت حمل و نقل در برابر اسپارک که امسال رونمایی شد حرفی برای گفتن ندارد. به همین دلیل راغب بودم حرکاتش رو به آزمایش بگذارم تا ببینم عملکرد حالات تعقیب خودکار چقدر در برابر عمکرد مویک خوب است (که در اسپارک اساس مشخصات روی کاغذ دستگاه برای ورزش ایده آل است). به علاوه می خواستم ببینم عملکردش کلا چطوری هست وقتی که می خواهم به عنوان وسیله ای برای سلفی گرفتن حملش کنم.نقد و بررسی تخصصی اسپارک

در نظر داشته باشید بدین منظور دی جی آی یه اسپارک برای آزمایش به من امانت داد، اگر چه خودم وقتی که آماده فروش بود، یکی برای خودم خریداری کردم. فقط اسپارک امانتی زودتر از اسپارک خودم به دستم رسید (که اونم بعدش به دستم رسید). مثل همیشه نسخه امانتی رو به دی جی آی برمی گردونم… حداقل وقتی چطوری با FedEx هماهنگ کنم تا از یه خونه اجاره ای AirBNB در یه جزیره دوردست برن برش دارن! در هر صورت بیایید شروع کنیم.

مقایسه ابعاد

معمولا با باز کردن جعبه شروع می کنم، اما اینجا دستگاهی پولش رو دادم خونه است و دو روزه به خاطر سفر دستم نیست. بنابراین یه قسمت باز کردن جعبه هم به زودی به محض این که برگشتم اضافه می کنم. اما نسخه دمو دستگاه فقط جعبه حمل رو داشت که زمان آخرین لحظه ارسال رو از دست ندن. جای نگرانی نیست، هنوز می تونیم ابعادش رو مقایسه کنیم چون مویک رو هم همراهم آوردم.

مقایسه هایی که در مورد ابعاد انجام شده به طریقی منصفانه نیست. اولشم من فکر کردم باید به ابعاد جمع شده دقت کنم (از بالا به پایین)، آیا واقعاً فضایی که اشغال می کنه کمتر می شه؟ اما بعد گفتم به ارتفاعشون هم توجه کنم.

عجیبه،‌ واقعا با آیفون من تفاوت چندانی نداره (آیفون ۷).

اما این فقط نقطه شروع کاره. بعد از این به وزنش دقت کنید. با باطری وزن مویک به ۷۳۴ گرم می رسه اما وزن اسپارک ۳۰۰ گرم هستش. این مقدار کاهش خیلی زیادی هست وقتی که دنبال حمل یه چیز سبک وزن هستید.

این نکته در مورد باطری ها هم صدق می کنه. این دو تا باطری در تصویر زیر هستند تا بتونید مقایسه کنید:

باطری مویک ۲۴۰ گرم وزن داره ولی باطری اسپارک ۹۵ گرم. فقط باطری مویک تقریبا وزنش با پرنده اسپارک برابری می کنه(شامل باطری). و در همین چهارچوب باطری اسپارک قدری ارتفاعش از ارتفاع یه تخم مرغ کمتره اما طولش اندکی بیشتر.

و بعداً نشونتون خواهم داد که تمام این کوچکتر شدن ها برای حملش حین فعالیت های ورزشی مناسبش کرده – چه دوچرخه سواری باشه، اسکی در طبیعت، کوهنوردی یا هر کار دیگه ای که دارید انجام می دهید.

ابتداییات

اولین نکته نمای خارجی پرنده است. باطری به عقب پرنده متصل می شه، و دکمه روشن کردن و یه سری امور دیگه مثل جفت کردنش با ریموت، کنترل با دست یا کنترل وضعیت باطری روی اونه.

این باطری ها هرکدوم قراره اسماً ۱۶ دقیقه جواب بدن که من فهمیدم خیلی دقیقه. اسلات ورودی اس دی کارت و پورت شارژ micro-USB در جوار باطری هستند، جایی که نوشته شده: “SPARK”. این مورد قابل توجه هستش به این دلیل که قبلاُ روی سایر پرنده ها امکان شارژ کردن با استفاده از پورت micro-USB وجود نداشت. باطری های ۱۴۸۰ میلی آمپر ساعتی را، به راحتی می شه حدود ۷ بار با یه پاوربانک USB ۱۰۰۰۰ میلی آمپر ساعتی شارژرش کرد. باطری ریموت بین ۶ تا ۸ پرواز بین شارژ کردن ها جواب داد که خیلی بیشتر از حدود ۴ پروازی هستش که باطری ریموت مویک جواب می ده.نقد و بررسی تخصصی اسپارک

در همین بین متوجه می شوید که ملخ ها روی پرنده سوارن و قراره که همونجا بمونن. وقتی که ازشون استفاده نمی شه جمع می شن و به صورت خودکار برای پریدن باز می شن. با این حال به راحتی می تونید ملخ ها روجدا کنید،‌ اگه مثلا بشکنیدشون. به عنوان یه قاعده کلی، در نهایتاً یه جفت از ملخ ها رو خواهید شکست،‌ احتمالاً با انجام یه بی احتیاطی– یا به همین ترتیب حین یه کار معمولی. یه دفعه یه جفت ملخ یه پرنده دیگه ی من شکست،‌ فقط به این دلیل که موقع پریدن یکم رفت یه سمتی و با زمین برخورد کرد. ملخ ها ارزونن، و نکته کلیدی اینه که به راحتی تعویض می شوند و در دسترس هستند اگر که نیاز باشد.

بعد، دو تا انتخاب برای کنترل اسپارک دارید. یکی اینه که فقط از تلفن همراه هوشمندتون استفاده کنید و راه دیگه استفاده از ریموت کنترل (که هزینه جداگانه داره مگر اینکه بسته کمبو رو خریداری کنید) هست. با تلفن همراه هوشمند محدوده پروازی شما به شعاع حدود ۱۰۰ متری کاهش پیدا می کنه اما با ریموت کنترل عدد اعلام شده ۲۰۰۰ متر است. البته حتماً باید قوانین محلی رو در این مورد بررسی کنید.

ریموت اسپارک نسخه یکم ساده تر از ریموت مویک هست. به عنوان مثال، غربیلک تغییر شدت نوردهی پشت ریموت اسپارک نیست و دو تا کلید برای عملکرد مورد نظر (فقط یکی هست). همچنین نمایشگر LCD رو روش نمی بینید. فقط نشانگر وضعیت باطری.

در هر دو تصویر ریموت اسپارک بالا و ریموت مویک پایین است.

با این حال به خوبی کار می کند. ریموت بر خلاف مویک با کابل به گوشی متصل نمی شود و از وایفای استفاده میکند. با این حال شما می توانید با استفاده از کابل گوشی خود را به ریموت متصل کنید و این کمک می کند برخی مسایل مربوط به کیفیت سیگنال ارتباطی برطرف شود.

وقتی که اسپارک با گوشی شما جفت شود، در وضعیت وایفای برد کوتاه قرار دارد (که به ۱۰۰ متر محدود شده است)، اما وقتی که با ریموت جفت شده باشد، در وضعیت وایفای برد خیلی بلند تری قرار دارد که اسپارک می تواند با ریموت پیام رد و بدل کند، و پس از آن گوشی شما با ریموت ارتباط برقرار می کند که این برد بلند به ۲ کیلومتر می رسد.

با این حال برخلاف مویک، اسپارک دکمه ای ندارد که بتوانید بین حالت های مختلف پروازی تغییر دهید. در عوض شما مجبورید انتهای دکمه پرنده را فشار دهید تا عملیات جفت کردن یا جدا کردن را انجام دهید که به سادگی عملیات در مویک نیست. سخت نیست اما به آن راحتی هم نیست. پراندن اسپارک با گوشی هم خیلی راحت است، ای کاش راه روشن تری برای تغییر حالت های اتصال کنترلر پرنده وجود داشت.

اگر همه چیز آماده باشد شما به نرم افزار DJI GO 4 بر روی گوشی خود نیاز دارید. این برنامه ای است که برای همه ی پرنده های تولید شده اخیر دی جی آی شامل اسپارک، فانتوم ۴ پرو و مویک کار می کند. به شما این امان را می دهد که تغذیه تصاویر زنده را بر روی گوشی به صورت هم زمان از پرنده داشته باشید و پرنده را کنترل کنید و حالت های مختلف خودکار پرواز را شروع کنید.

برای بلند کردن پرنده کافی است دکمه take-off را فشار دهید، یا اینکه از استیک های روی کنترل استفاده کنید برای روشن کردن موتور ها و پریدن در حالت دستی. به محض این که پرنده از زمین فاصله گرفت از سنسور های بینایی زیرش استفاده می کند تا بتواند دقیقاً در همان نقطه روی زمین بماند. واقعاً شگفت انگیز است، البته بدانید که با سطوح بازتاب دهنده یا در حال حرکت مثل شیشه یا آب مشکل دارد. پس در این گونه موارد احتیاط کنید.

از دو دایره ایکه روی ریموت قرار دارد می توانید برای کنترل جهت پرواز استفاده کنید (بالا یا پایین و چرخش، چپ و راست و جلو و عقب).

وقتی در نقطه ی بالاتری از زمین قرار گیرد از ترکیبی از جی پی اس، قطب نما و بارومتر ارتفاع سنج برای حفظ موقعیت استفاده می کند و این کار را به خوبی انجام می دهد. در همین حال گیمبال موقعیت دوربین را کاملا ثابت نگه می دارد. گیمبال اسپارک فقط شامل دو محور است و مثل محصولات رده بالاتر دی جی آی گیمبال سه محور نیست. دی جی آی این مساله را با استفاده از پایداری سازی دیجیتال در نرم افزار جبران می کند. نتیجه این پایدار سازی دیجیتال تصویر در اکثر موارد از نتیجه ای که دوربین مویک ارایه می کند غیر قابل تشخیص است.

برای تغییر جهت گیمبال (که دوربین را کنترل می کند)، می توانید از پیچ گیمبال که پشت ریموت کنترل قرار دارد استفاده کنید یا این که روی نمایشگر گوشی نشانگر بالا و پایین رو لمس کنید. به علاوه  شما می توانید از Gimbal Pitch Tracking استفاده کنید که از شتابسنج گوشی شما استفاده می کند و با بالا یا پایین بردن گوشی، زاویه گیمبال در صفحه عمود بر سطح افق تغییر بالا و پایین شود. من فهمیدم تصاویر واقعاً بدون اشکالی بدین طریق ضبط کرد، حتی بهتر از تصاویر که در آن از غربیلک گیمبال استفاده شود چون می شود بیشتر با بالا و پایین بردن گوشی ارتباط گرفت (اگرچه برای سالیان از غربیلک گیمبال استفاده کرده ام).نقد و بررسی تخصصی اسپارک

نکته بعد، برای گرفتن عکس می توانید دکمه عکس را بر روی گوشی فشار دهید. به همین ترتیب برای آغاز ضبط فیلم دکمه ضبط فیلم در سمت دیگر ریموت را فشار دهید. اگر از گوشی استفاده می کنید، این دکمه ها روی صفحه نمایش هستند تا آن ها را لمس کنید. شما در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید که در حال ضبط است (طی ۱ دقیقه و ۲۲ ثانیه در حال ضبط بوده است) و من می توانم دوربین را به حالت عکس با فشار دادن دکمه تغییر وضعیت بالای دکمه ضبط تغییر دهم.

قابل ذکر است برخلاف پرنده کارما GoPro شما نمی توانید هم زمان با فیلم برداری عکاسی بکنید که قطعا قدری ناامید کننده است. واقعاً دوست داشتم بتوانم با لمس صفحه حین فیلمبرداری عکس هم بگیرم حتی با رزلوشن کمتر. ناامید کننده است. باید فیلمبرداری رو به پایان برسونید تا بتوانید عکس بگیرید.

در آینده بیشتر و با جزییات بیشتری به حالت عکاسی می پردازم و به زودی به این قسمت بر می گردیم. امّا تعدادی حالت خودکار پرواز در پرنده هست که توسط دی جی آی حالات پرواز هوشمند نامگذاری شده. این حالت ها کمک می کند تصاویر و حرکت های خوبی توسط پرنده انجام شود اگر توانایی انجام آن ها به صورت دستی را ندارید. در اسپارک حالات اصلی پرواز شامل موارد زیر است:

  • معمولی : کنترل معمولی پرنده با استیک ها
  • تصویربرداری سریع: چهار حرکت پروازی دیگر برای ضبط فیلم
  • تعقیب هوشمند: تعقیب سوژه در حال حرکت
  • پرواز با لمس: پرواز به سمت هر نقطه ای که لمس شود
  • سه پایه: ثابت بود دوربین در حالت خیلی پایدار برای گرفتن عکس با زمان نوردهی بالا
  • علامت: امکان کنترل فعالیت پرنده با دست

مهمترین حالت اینجا تصویربرداری سریع است که به چهار دسته گسترش می یابد:

  • راکت: مستقیم به سمت بالا می رود در حالی که دوربین رو به پایین به سمت سوژه است.
  • هواپیما بدون سرنشین: هم زمان از سوژه دور می شود و زاویه اش را با آن زیاد می کند در حالی که دوربین را بر روی سوژه نگه می دارد.
  • دایره: حول سوژه دایره وار می چرخد.
  • مارپیچ: در حالی که حول سوژه می چرخد به سمت بالا حرکت می کند (حالت ترکیب شده راکت و دایره).

این موارد قابل توجه است چون حالت های قبلی دی جی آی این موارد را نداشته است و درحالی که پرنده های دیگر مثل Karma GoPro مثل ۳DR شامل این ها بوده اند. همیشه عجیب بود که دی جی آی این موارد را نداشته است در حالیکه حالت پیچیده تری مثل حرکت روی مسیر و مثل آن را ارایه داده بود (این موارد در اسپارک ارایه نمی شود).

در قسمت های بعد عملکرد و پایداری پرنده را بررسی می کنم. اکنون می خواهم به صورت مختصر در مورد برگشت به خانه/فرود صحبت کنم. با اسپارک هر بار که پرنده را بلند کنید نقطه خانه تنظیم می شود. می توانید این نقطه را تغییر دهید اگر در حال حرکت هستید (مثلا در یک زمین بزرگ پیاده روی می کنید و تنظیم مجدد نقطه خانه باعث می شود پرنده بتواند شعاع بیشتری پرواز کند). این نقطه ای است که در حالت بازگشت به خانه RTH پرنده به سمت آن برمی گردد که در صورت از دست رفتن سیگنال کنترل اتفاق می افتد.

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، بازگشت به خانه از منوی برنامه در دسترس است.

وقتی بازگشت به خانه فعال می شود، پرنده به ارتفاعی که از قبل مشخص شده می رود و از سنسورهای جلو برای جلوگیری از برخورد با موانع (مثل درختان) استفاده می کنم. این قابلیت در تابستان برای غالب محصولات دی جی آی به خوبی کار می کند، اما در زمستان که درختان برگی ندارند، سیستم جلوگیری از برخورد با موانع در شناسایی درختان و شاخه های نازک مشکل دارد. با این حال در این زمان از سال نیز به خوبی کار می کند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید سیستم عدم برخورد با موانع من و فاصله من را شناسایی کرده است. پرنده متوقف می شود و به جلو حرکت نمی کند، اگر چه استیک حرکت رو به جلو را تا انتها نگه دارم.

دقت کنید برخلاف فانتوم ۴ پرو، این پرنده در تمام جهات سیستم عدم برخورد با موانع ندارد، بنابراین این امکان وجود دارد که هنگام پرواز به عقب به چیزی برخورد کند – پس نسبت به این مساله دقت داشته باشید. در مورد بالا رفتن هم به همین ترتیب است و تقریباً تمام پرنده های من در این جهت با اجسامی تصادف داشته اند. به عنوان مثلا اگر جایی زیر درختان پرواز می کنید و مشکل سیگنال به وجود بیاید، پرنده به سمت بالا حرکت می کند و مستقیماً با درختان برخورد می کند. بنابراین شما باید در این وضعیت ها مراقب باشید. با این حال من خوش شانس بودم که توانستم با اسپارک از چنین حوادثی جلوگیری کنم.

در نهایت می خواهم توضیح مختصری در مورد حالت کنترل با علامت بدهم. در این حالت می توانید اسپارک را بدون کنترل یا گوشی به پرواز در بیاورید. کافی است پرنده را روی دست نگه دارید و دو بار دکمه پشت آن را فشار دهید، پس از آن از روی دست شما بلند می شود و می توانید چند حرکت خیلی ساده را با آن انجام دهید و عکس بگیرید(نه فیلم). پدر زن من توانست خیلی راحت کنترلش کنه در حالی که قبلا هیچ پهپادی رو به پرواز درنیاورده و استفاده نکرده بود.

اگرچه این حالت خیلی به فروختن و بازاریابی محصول و تبلیغات کمک می کند، به نظرم خیلی فوق العاده نیست. یه مقدار استفاده کردن از این حالت عجیب هست و واقعاً از تنظیم و هماهنگ کردن گوشی یا ریموت با پرنده سریع تر نیست. نکته دیگر هم دقت عملکرد تشخیص علامت هاست که در بهترین حالت مورد سوال است. بعضی وقت ها متوجه می شود و بعضی وقت ها نه. به نظرم فقط چیزی برای جلب توجه هست البته شامل قدری پیچیدگی تکنیک چشمگیر است. بعضی پیشنهادهای مفید در این صفحه از دی جی آی هست که مردم نسبت به این حالت برای بهبود نظر می دهند و خوشبختانه دی جی آی از بعضی  نظرات به خوبی بهره می گیرد.

تا اینجا تمام موارد ابتدایی در مورد پرنده بررسی شد. توجه داشته باشید تمامی عکس ها و فیلم های دوربین بلافاصله در گوشی شما کپی می شود، بنابراین حتّی اگر در مسیر تصاویر را از دست دهید یا در دریا از دستش دهید، عکس ها و فیلم هایی که ضبط کرده اید بر روی گوشی شما خواهد بود تا با دیدن آن ها پرنده تان را به یاد بیاورید.نقد و بررسی تخصصی اسپارک

حالت های تعقیب در اسپارک

 

ادامه ی نقد و بررسی در قسمت دوم

برای خرید اسپارک میتوانید به فروشگاه آیکواد مراجعه کنید!

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
3 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
حمید
3 years ago

این را خودتان ننوشته اید چاخان می کنید

3 years ago
Reply to  حمید

ممنون از اینکه نظر دادید دوست عزیز.این مطلب ترجمه خودمان است و لینک منبع اصلی را در انتهای مطلب ذکر کرده ایم.

محمد حکیمی
3 years ago

اگر چند نمونه از تصاویر اسپارک بدون ویرایش ارائه دهید بسیار ممنون می شویم.