آی کواد | مرجع خرید و اجاره کوادکوپتر | نقد و بررسی کوادکوپتر
تنظیمات دوربین کوادکوپتر DJI برای جلوگیری از تغییر رنگ و ایجاد نویز در تصاویر هلی شات

تنظیمات دوربین کوادکوپتر DJI : 8 نکته مهم!

تنظیمات دوربین کوادکوپتر DJI ، از جمله مهمترین مواردی است که قبل شروع پرواز با هلی شات باید در نظر داشته باشید. فرقی نمیکند کیفیت دوربین هلیشات چقدر است، اگر ندانید از تنظیمات مختلف به چه شکل برای خلق بهترین تصاویر استفاده کنید.

اگر به تازگی یکی از هلی شاتهای جدید DJI مانند مویک ایر ۲ ، مویک مینی ۲ و یا کوادکوپتر حرفه ای مویک ۲ پرو را خریداری کرده اید، مطالعه این مطلب را به شما توصیه میکنیم. در ادامه به مواردی اشاره میکنیم که مهمترین عناصر هنگام تنظیمات دوربین کوادکوپتر DJI هستند.

مهمترین تنظیمات دوربین کوادکوپتر DJI چیست؟

اکسپوژر (exposure)

اگر هنگام تصویربرداری هوایی متوجه سفیدی یا سیاهی تصاویر شدید، قبل از هرچیز به بخش تنظیمات exposure دوربین کوادکوپتر مراجعه کنید. برای تنظیم این گزینه، دو حالت دارید، یکی حالت خودکار یا AUTO و دیگری M یا همان دستی. پیشنهاد ما انتخاب گزینه AUTO است. چرا که در غیر این صورت، احتمال اینکه میزان اکسپوژر تصاویر خیلی کم یا خیلی زیاد باشد، وجود خواهد داشت.

در صورتی که حالت دستی را انتخاب کردید، بهتر است تنظیمات را بر اساس زمان اکسپوژر مناسب اعمال کنید. در این صورت مطمئن خواهید بود که در شرایط مختلف، وضعیت نور تصاویر ایده آل خواهد بود. در غیر این صورت، اگر فراموش کنید بعد از زمان تعیین شده به حالت خودکار بازگردید، با تصاویری کاملا سفید رو به رو خواهید شد.

برای جلوگیری از چنین شرایطی ، توصیه می کنیم ابتدا حالت AUTO را انتخاب کرده و تصویر را بررسی کنید. سپس می توان تنظیمات را در حالت دستی انتخاب کنید.

تنظیمات دوربین کوادکوپتر DJI : 8 نکته مهم!

تنظیمات Exposure در کوادکوپتر DJI

اگر بعد از اینکه حالت exposure را تعیین کردید هنوز هم از وضعیت نور تصاویر رضایت ندارید (یعنی یا خیلی سفید یا خیلی سیاه هستند)، باید به بخش exposure compensation مراجعه کنید. مقدار این بخش را تغییر دهید تا زمانی که تصویر به درستی نمایش داده شود. EV + روشن بودن تصویر را تضمین می کند ، در حالی که EV آن را تاریک می کند. به خاطر داشته باشید که یک حالت ایده آل برای تمامی تصاویر وجود ندارد. ممکن است حالتی که جلوه ویژه ای به تصویر میبخشد، منجر به خراب شدن تصویر دیگر شود. بنابراین شاید مجبور باشید تنظیمات را برای هر تصویر تغییر دهید.

تنظیمات Exposure در کوادکوپتر DJI

به خاطر داشته باشید که قادر به تنظیم exposure compensation در حالت دستی نیستید، چرا که این مسئله به تنظیمات ISO و زمان exposure بستگی دارد.

تنظیم ISO در هلی شات DJI

نویز تصاویر به معنای مشکلات تنظیمات دوربین کوادکوپتر DJI است. هرچه مقدار ISO بیشتر باشد، میتوانید در محیطهایی که نور کمی دارند، تصویربرداری کنید؛ اما با نویز زیاد. علاوه بر این، در شرایط نور معمولی، مانند نور روز، مقدار بالای ISO موجب روشن شدن بیش از حد تصاویر یا نویزی شدن آنها میشود.

تنظیم ISO در هلی شات DJI

تنظیم وایت بالانس دوربین کوادکوپتر DJI

اگر رنگ تصویر گرفته شده با محیط تطابق ندارد، به احتمال زیاد تراز سفیدی یا white balance را به خوبی تنظیم نکرده اید. معمولا زمانی که نور سفید در محیط بیش از اندازه زیاد یا کم باشد، نحوه نمایش سایر رنگها هم به هم میخورد. منابع مختلف نور دمای رنگ متفاوتی دارند. از آنجا که دوربین نمی تواند این کار را به صورت خودکار تنظیم کند ، باید دمای رنگ تصویر به صورت دستی تغییر یابد. بنابراین مسئولیت تنظیم رنگهای گرم و سرد تصاویر، مستقیما به عهده خود شماست. در صورتی که با این تنظیم آشنایی زیادی ندارید، پیشنهاد ما به شما استفاده از حالت خوکار است. در بسیاری از موارد، نتیجه مطلوب خواهد بود.

تنظیم وایت بالانس دوربین کوادکوپتر DJI

البته لازم به ذکر است که تنظیم تراز سفیدی دوربین هلی شات بعد از گرفتن تصاویر هم امکانپذیر است. البته اگر فرمت تصاویر گرفته شده RAW باشد؛ در حالت JPEG احتمال افت کیفیت وجود خواهد داشت.

تنظیم مقدار فوکوس دوربین هلی شات DJI

اگر حالت تصاویر مات و تار است، احتمالا به دلیل تنظیم نبودن مقدار focus است. این مشکل معمولا زمانی ایجاد میشود که فوکوس دوربین در حالت manual یا همان دستی تنظیم شده است. در شرایطی که نور محیط بسیار کم است، بهتر است که از حالت فوکوس دستی استفاده کنید.

تنظیم مقدار فوکوس دوربین هلی شات DJI

تعیین فرمت تصاویر گرفته شده توسط هلیشات

آیا تا کنون متوجه افت کیفیت تصاویر بعد از ویرایش آنها شده اید؟ در این شرایط باید به فرمت تصویر نگاه کنید. هلی شات های DJI توانایی تصویربرداری در سه حالت JPEG ، RAW و JPEG + RAW. را دارند. اگر بعد از تصویربرداری قصد ویرایش تصاویر را دارید، پیشنها ما به شما استفاده از حالت RAW است. چرا که در حالت RAW جزئیات بیشتری از تصویر ذخیره شده و ویرایش بدون افت کیفیت امکان پذیر است.

تعیین فرمت تصاویر گرفته شده توسط هلیشات

تنظیم حالت عکاسی هلی شات

هلی شات های مختلف حالتهای متفاوتی برای تصویربرداری دارند. اگر قصد دارید فقط یک عکس بگیرید، اطمینان حاصل کنید که از بین حالتهای مختلف single photo، series، AEB، HDR و … ؛ حالت single shot انتخاب شده باشد.

تنظیم حالت عکاسی هلی شات

گشت زدن بین تنظیمات دوربین کوادکوپتر DJI و تغییر آنها احتمالا برایتا دلهره آور است، اما نتیجه بدون شک رضایت بخش خواهد بود. اگر تجربه خاصی در این زمینه دارید، از طریق بخش نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments