آی کواد | مرجع خرید و اجاره کوادکوپتر | نقد و بررسی کوادکوپتر
آموزش نگهداری و شارژ باتری های LiPo هلی شات

آموزش نگهداری و شارژ باتری های LiPo هلی شات

نحوه استفاده و نگهداری از باتری های هلی شات، یکی از مهمترین نکاتی است که بعد از خرید کوادکوپتر دوربین دار باید به آن توجه داشته باشید. یک باتری استاندارد لیتیوم چهار سلولی (LiPo)، ۱۵۰۰mAh با شارژ کامل، ۲۵ وات ساعت انرژی در خود ذخیره می کند. این باتریها، در صورتی که به اشتباه شارژ شده یا خراب شوند، سریعا شعله ور شده و آتش میگیرند. به همین دلیل در این مطلب آموزش نگهداری و شارژ باتری های LiPo هلی شات را به صورت جامع و کامل در اختیارتان قرار میدهیم.

قبل از آنکه راهنمای نگهداری از باتری های لیتیومی هلی شات را مطالعه کنید، لازم به ذکر است که نحوه نگهداری برخی از باتریها، متفاوت است. در نتیجه اکیدا توصیه میکنیم که به این راهنما بسنده نکرده و دفترچه نگهداری و راهنمای هلی شات را به طور کامل مطالعه کنید. به خاطر داشته باشید که اگر با نحوه صحیح استفاده و شارژ باتری هلی شات آشنایی نداشته باشید، قطعا تعداد دفعات پروازتان کاهش چشمگیری خواهد داشت.

اهمیت آگاهی از نحوه نگهداری و شارژ باتری لیتیومی هلی شات چیست؟

همانطور که گفته شد، در صورتی که باتری های لیتیومی به درستی شارژ نشده و استفاده نشوند، خیلی راحت و سریع مشتعل شده و فضای اطراف خود را به آتش میکشند. جالب است بدانید که خانه بسیاری از افراد به دلیل همین عدم آگاهی، آتش گرفته است. در نتیجه، اگر میخواهید از مبلغی که برای خرید هلی شات پرداخت کرده اید، بهترین نتیجه را بگیرید، مراقب نحوه استفاده و شارژ آنها باشید.

دلایل خراب شدن باتری LiPo چیست؟

به طور کلی، باتری هلی شات زمانی خراب شده و غیر قابل استفاده میشود، که یا بیش از حد شارژ یا تخلیه شود. در مطلبی که در رابطه با افزایش عمر باتری کواکوپتر برای شما عزیزان آماده کردیم، به این موارد اشاره شده است. در این بخش مجددا نگاه مختصر و مفیدی به این موضوع خواهیم داشت.

شارژ بیش از حد باتری کوادکوپتر

وقتی یک باتری LiPo بیش از حد شارژ می شود ، آند باتری با فلز لیتیوم واکنش داده و کاتد دی اکسید کربن تولید می کند. در این شرایط به دلیل گاز اضافی که تولید شده است، فشار داخلی باتری افزایش یافته و منجر به شکسته شدن پوسته خارجی باتری میشود. در نتیجه این گاز خارج شده و باتری میترکد. این فرآیند منجر به شعله ور شدن باتری میشود که نتیجه آن از بین رفتن کامل باتری است.

برای جلوگیری از ایجاد این مشکل بسته به نوع باتری، از یکی از دو روش زیر استفاده کنید:

 1. باتریهای معمولی را تا حداکثر ۴٫۲ ولت در هر سلول در یک جریان مطمئن شارژ کنید.
 2. باتریهای ولتاژ بالا را تا حداکثر ۴٫۳۵ ولت در هر سلول در یک جریان مطمئن شارژ کنید.

تخلیه بیش از حد باتری هلی شات

هلی شاتها معمولا در برخی از شرایط حساس مانند شرایط بد آب و هوایی یا مسابقه ای، زودتر از حد معمول شارژ خالی میکنند. در صورتی که سرعت تخلیه بیش از اندازه زیاد شود، باترهای گرم شده و مجددا گازهای اضافی در باتری تشکیل میشوند.

مانند شارژ بیش از حد، در صورتی که گاز به اندازه کافی تشکیل شود، معمولا به شکل شعله ور شدن از باتری خارجی میشوند. جالب است بدانید که باد کردن باتری، یکی از نشانه های تشکیل گاز است. در صورتی که باتری شما باد کرده و هنوز مشتعل نشده، پس هنوز زمان ترکیدن و شعله ور شدن آن نرسیده است.

ضربه دیدن باتری لیتیومی کوادکوپتر

لایه های منفرد سلول LiPo با یک غشاء پلاستیکی نازک از هم جدا می شوند. در صورتی که هر یک از این لایه ها آسیب دیده و آند و کاتد باتری مشخص شوند، نتیجه فرار حرارتی باتری خواهد بود. ضربه دیدن باتری، معمولا باعث آتش گرفتن آن نشده و تنها عمر مفید آن را کم میکند.

آموزش نگهداری و شارژ باتری های LiPo هلی شات

ملاحظات ایمنی باتری های LiPo هلی شات

در ادامه به نکاتی میپردازیم که با رعایت آنها از خراب شدن باتری هنگام شارژ، جلوگیری میشود.

موقعیت شارژ باتری

اولین و مهمترین نکته ای که هنگام شارژ باتری های لیتیومی هلی شات باید در نظر داشته باشید، مکانی است که برای قرار دادن و شارژ باتریها انتخاب میکنید. با توجه به اینکه کوچکترین اشتباهی منجر به مشتعل شدن آنها میشود، بهتر است مکان اطراف آنها را از مواد قابل اشتعال به طور کامل پاک کنید.

پیشنهاد میکنیم آنها را در فضایی خنک شارژ کرده و روی سطح صاف قرار دهید. در حالت ایده آل، بهتر است که این سطح فرش یا موکت نداشته و میز هم نباشد.

نظارت باتری در حین فرآیند شارژ

فراموش نکنید که در طول فرآیند شارژ، چندین بار باترها را چک کرده و از سلامت آنها اطمینان حاصل کنید.

احتمالاً اکثر ما هنگام شارژ باتریها، آنها را به حال خود رها کرده و تصور میکنیم همه چیز خوب پیش خواهد رفت. گرچه در اکثر موارد هم همینطور خواهد بود، اما کافی است  فقط یک بار مراقب نبوده و اتفاق ناگواری بیافتد.

به همین دلیل توصیه میکنیم که تا حد امکان محل شارژ باتریها را نزدیک به خود انتخاب کنید. در این صورت اگر همه چیز به صورت ناگهانی بد پیش رفت، میتوانید سریعا اقدام کرده و باتری را از برق خارج کنید. به عنوان مثال، اگر شاهد باد کردن و یا دود کردن باتری بودید، سریعا باتری را از برق خارج کنید.

استفاده از کیف شارژ باتری لیتیومی

یکی دیگر از ساده ترین کارهایی که برای مهار آتش و خسارت ناشی از ترکیدن باترهای لیتیومی میتوانید انجام دهید، استفاده از کیف شارژ مخصوص آنهاست.

پیشنهاد میکنیم از این کیفهای مخصوص که از مواد غیر قابل اشتعال ساخته شده اند، برای شارژ و نگهداری باتری های هلی شات استفاده کنید.

اندازه گیری مقاومت باتری

در صورتی که از وضعیت سلامت باتری مطلع نیستید، میتوانید از دستگاه های مخصوص برای اندازه گیری مقاومت باتری استفاده کنید. در صورتی که مقاومت باتری در حدود ۱۰ میلی اهم در هر سلول باشد، احتمالاً وضعیت کلی باتری شما در خطر است. در صورتی که مقاومت باتری بیش از ۲۰ میلی اهم باشد، بهتر است که به فکر خرید یک باتری نو باشید.

نکات مهم شارژ باتری کوادکوپتر دوربین دار

 • بعد از خرید هلی شات، اگر قصد دارید بلافاصله از آن استفاده کنید، باتریها را حتما ۱۰۰ درصد شارژ کنید. در غیر این صورت، بهتر است که حداقل سطح شارژ باتری، ۷۰ درصد باشد.
 • یکی دو روز قبل از اولین استفاده از باتری، آن را تا ۱۰۰٪ شارژ کنید.
 • بعد از اتمام هر بار پرواز، باتریها را تا ۷۰ درصد شارژ کنید. اگر باتریها داغ کرده اند، صبر کنید که خنک شده و آنها را شارژ کنید.
 • در صورتی که بعد از شارژ کامل باتری، متوجه افت ناگهانی زمان پرواز شدید، پرواز را متوقف کرده و از باتریها استفاده نکنید. این مسئله میتوانید نشان از یکک مشکل داخلی در هلی شات باشد.
 • در صورت امکان ، باتری ها را همیشه در کیسه محافظ LiPo شارژ کنید.
 • هرگز باتری که باد کرده یا نشتی دارد را شارژ نکنید.
 • اگر متوجه بو، صدا یا دود مشکوکی از باتری یا شارژر شدید، بلافاصله آن را جدا کنید.
 • برای شارژ باتری، از همان شارژری استفاده کنید که سازنده آن توصیه کرده است.
 • هرگز از شارژر خراب استفاده نکنید.
 • اگر دمای محیط زیر ۰ یا بالاتر از ۴۰ درجه سانتیگراد است، یا اگر باتری هنوز داخل هلی شات نصب شده است، باتریها را شارژ نکنید.

باتری کوادکوپتر و نکاتی که هنگام پرواز باید بدانید

 • برنامه پرواز را با توجه به میزان شارژ باتری بچینید. در پایان هر پرواز، مقداری شارژ برای بازگشت به خانه و شرایط ناخواسته در نظر بگیرید. به عنوان مثال مقاومت در برابر جهت باد.
 • بهتر است که میزان شارژ باتری به زیر ۲۰ درصد نرسد. هرچه تعداد دفعات این اتفاق بیشتر شود، عمر باتری و قابلیت اطمینان آن کمتر خواهید شد.
 • در شرایط بد آب و هوایی مانند وزش باد یا هوای سرد، مدت زمان پروازتان را تا حد امکان کوتاه کنید. وزش باد سرعت تخلیه باتری را سریعتر میکند؛ در حالی که دمای پایین باعث تغییر شیمی باتری و تخلیه سریع آن می شود. در شرایط سرما، که دمای هوا زیر ۵ درجه سانتیگراد (۴۱ درجه فارنهایت) است، سعی کنید قبل از اتصال باتری به پهپاد، باتری های را گرم نگه دارید.
 • بعد از استفاده از هلی شات، باتری را داخل کواد نگذارید. آنها را خارج کرده و در فضایی امن قرار دهید.

دور انداختن باتری هلی شات

در صورتی که باتری شما به هر دلیل آسیب دیده یا خراب شده است، هنگام دور انداختن آنها به نکات زیر توجه کنید:

 • باتریها را در سطل زباله خانه یا خیابان رها نکنید. باتریها سمی بوده و به محیط زیست آسیب میزنند.
 • باتری آسیب دیده را آتش نزنید.
 • باتری را در یک محفظه امن قرار داده و سپس دور بیاندازید.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments