آی کواد | مرجع خرید و اجاره کوادکوپتر | نقد و بررسی کوادکوپتر
مقایسه مویک 2 پرو با فانتوم 4 پرو

مقایسه مویک ۲ پرو با فانتوم ۴ پرو

زمانی که صحبت از خرید کوادکوپتر دوربین دار می‌شود، اینکه از میان مدل‌های موجود کدام یک باید خریداری شوند، یکی از چالش‌های اصلی خریداران است. در میان انواع کواد کوپتر موجود، هلیشات مویک ۲ پرو (Mavic 2 Pro) و فانتوم ۴ پرو (Phantom 4 Pro) را می‌توان از جمله محبوب‌ترین پهپادهای موجود در نظر گرفت. اما آیا شما می‌دانید کدام یک بهتر است؟ مویک ۲ پرو یا فانتوم ۴ پرو؟ آیا از تفاوت‌های این دو پهپاد مطلع هستید؟ آیا می‌دانید برای تصویربرداری حرفه‌ای کدام یک بهتر است؟ از امکانات این دو پهباد در مقایسه با هم مطلع هستید؟ اگر پاسخ هیچ یک از این سوالات را نمی‌دانید، در این مقاله با مقایسه مویک ۲ پرو با فانتوم ۴ پرو همراه ما باشید.

قبل از اینکه به مقایسه مویک ۲ پرو با فانتوم ۴ پرو بپردازیم، لازم به ذکر است که شما می‌توانید برای خرید مویک ۲ پرو و خرید فانتوم ۴ پرو به فروشگاه آی کواد مراجعه نمایید.

زمانی که صحبت از مقایسه مویک ۲ پرو با فانتوم ۴ پرو می‌شود، به نظر می‌رسد که کوادکوپتر Mavic 2 Pro برنده باشد. چرا که هم جدیدتر است و هم از زمانی که بازار راه پیدا کرده، سر و صدای زیادی به پا کرده است. اما آیا قابلیت ۱۰-bit رنگ و دوربین Hasselblad و چند حالت پروازی که در مویک ۲ پرو وجود دارد، به معنای پایان دوره فانتوم ۴ پرو است؟ در ادامه پاسخ این سوال را به شما خواهیم داد. اما نکته‌ای که در همین ابتدا باید به آن اشاره کنیم، این است که Phantom 4 Pro هنوز هم دارای امکانات منحصر به فردی است که در سایر انواع کوادکوپترها دیده نمی‌شود.

مقایسه مویک ۲ پرو با فانتوم ۴ پرو : بررسی کلی

  مویک ۲ پرو فانتوم ۴ پرو
قیمت ۱۴۹۹ دلار ۱۴۹۹ دلار
زمان پرواز  31 دقیقه  30 دقیقه
برد ۸۰۰۰ متر  7000 متر
وزن ۰٫۹۰۷۲ کیلوگرم ۱٫۳۶ کیلوگرم
اندازه تاشو  8.4 3. 3.6  3.3 اینچ  11.4  11.4  7.7 اینچ
حداکثر سرعت ۷۲ کیلومتر بر ساعت ۷۲ کیلومتر بر ساعت
جلوگیری از برخورد با مانع  6 دوربین های جهت دار و IR با APAS ۵ دوربین های جهت دار و IR
حافظه پردازنده  8 مگابایت ندارد
سنسور  ۱ اینچ ، ۲۰ MP ۱ اینچ ، ۲۰ MP
حداکثر نرخ فریم با رزولوشن ۱۰۸۰p FPS 120 FPS 120
حداکثر نرخ فریم با وضوح ۴K ۴K: 3840 x 1260
FHD: 1920 x
۱۰۸۰ HD: 1280 x 720
C4K / DCI: 4096 x 2160 4K: 3840 x 1260
FHD: 1920 x
۱۰۸۰ HD: 1280 x 720
f / Number f/2.8 – f/11 f/2.8 – f/11
فاصله کانونی ۲۸ میلی متر ۲۴ میلی متر
ویژگی های دوربین دیافراگم متغیر ، رنگ ۱۰ بیتی دیافراگم متغیر ، شاتر مکانیکی
حالت‌های تصویربرداری Hyperlapse, Astroid, Active Track 2.0, Waypoint 2.0, POI 2.0, Hyperlight, Panoramas, Boomerang, APAS, … حالت Atti

مزیت فانتوم ۴ پرو به مویک ۲ پرو

با توجه به جدول مقایسه‌ای که ارائه شده است، به سادگی می‌توان متوجه شد که یکی از مشکلات اصلی Mavic 2 Pro ، نرخ فریم ویدیویی ۴K آن است. چرا که بسیاری از تصویربرداران حرفه‌ای، از عدم وجود توانایی ضبط ۴K با ۶۰ فریم در ثانیه است.

علاوه بر این، مویک ۲ پرو دارای قابلیت C4K که به نام ۴K DCI نیز شناخته می‌شود، نیست. این قابلیت بیشتر برای تصویر برداری‌های حرفه‌ای و سینمایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین سبب، افرادی که به صورت حرفه‌ای در زمینه تصویربرداری هوایی در حال فعالیت هستند، از نبود این امکان رضایت ندارند.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که در Mavic 2 وجود ندارد، قابلیت global shutter است. این حذف برای افراد حرفه‌ای که قصد تصویربرداری با سرعت بالایی دارند، مشکلات زیادی فراهم می‌کند. در حالی که در Phantom 4 Pro با وجود global shutter امکان نقشه برداری خودکار را برای افراد فراهم کرده است. این نقشه‌ها با استفاده از تصاویری که به صورت مکرر و پشت سر هم گرفته می‌شوند، ایجاد می‌شوند. بنابراین با توجه به اینکه این قابلیت در Mavic 2 وجود ندارد، نمی‌توان انتظار دقت زیادی از نقشه برداری هوایی با این کوادکوپتر دوربین دار را داشت.

در مویک ۲ پرو حالت‌های پرواز متنوع و امکانات بیشتری به نسبت Phantom 4 Pro وجود دارد. البته، لازم به ذکر است که کمپانی DJI ، حالت ATTI (GPS خاموش)را در سری کوادکوپترهای Mavic قرار نداده است. نبود این قابلیت باعث می‌شود که استفاده از این کواد کوپتر دوربین دار در محل‌هایی که GPS وجود نداشته و یا فضاهای بسته‌ای مانند خانه مشکل باشد.

مقایسه مویک 2 پرو با فانتوم 4 پرو

مزیت مویک ۲ پرو به فانتوم ۴ پرو

با وجود اینکه مویک ۲ پرو دارای قابلیت‌های تصویر برداری ۴K و global shutter نیست، اما دارای قابلیت‌های دیگری مانند زمان پرواز و دامنه پرواز بیشتری است. برخی از مهمترین امکانات Mavic 2 Pro عبارت است از:

  • APAS یکی از قابلیت‌هایی است که به این کوادکوپتر دوربین دار اضافه شده تا از برخورد آن با موانعی که پیش رویش قرار دارند، جلوگیری شود.
  • Mavic 2 شامل ۸ گیگابایت حافظه داخلی است، در حالی که مویک ۲ پرو دارای ۲۴ GB حافظه است.
  • پروفایل‌های رنگی Hasselblad Mavic 2 Pro نیز برنده واضحی هستند.
  • به روز رسانی حالت‌های ActiveTrack ، Waypoints و POI.
  • دارای حالت‌های Hyperlapse، Astroid و Boomerang.

سیستم تشخیص مانع و GPS هلی شات مویک ۲ پرو واقعاً باورنکردنی هستند، اما به آنها اجازه ندهید شما را به یک احساس کاذب امنیت بالا برسانند! چرا که علی رغم فعال بودن این امکانات به طور پیش فرض، لزوما مانع از برخورد کواد به اشیا نمی شوند.

مهمترین نکاتی که در مورد مقایسه مویک ۲ پرو با فانتوم ۴ پرو باید بدانید

  • گیمبال استفاده شده در مویک ۲ پرو دارای پایداری و لرزش کمتری است.
  • مویک ۲ پرو دارای قابلیت ۴K HQ است. (در این حالت فقط از قسمت مرکزی سنسور برای ضبط فیلم استفاده می‌شود.)
  • میدان دید یک دیگر از مواردی است که در مقایسه مویک ۲ پرو با فانتوم ۴ پرو اهمیت زیادی دارد. در Phantom 4 Pro هنگامی که از رو به رو یا پایین فیلمبرداری انجام می‌شود، احتمال اینکه پره‌ها یا پاهای کوادکوپتر در تصویر ظاهر شود، وجود دارد.
  • امکان فیلمبرداری ۴K در مویک دو با کیفیت بالا وجود دارد، چرا که لنزهای بی‌نظیری در ساخت این کواد کوپتر استفاده شده‌اند. (البته لازم به ذکر است که زمانی که از این حالت برای پردازش داده و فیلمبرداری استفاده می‌شود، دوربین دستگاه داغ می‌شود.)

مویک 2 پرو یا فانتوم 4 پرو؟

مویک ۲ پرو یا فانتوم ۴ پرو؟

با توجه به تمام مواردی که در خصوص مقایسه مویک ۲ پرو با فانتوم ۴ پرو بیان شد، نوبت به آن می‌رسد که به این سوال پاسخ دهیم: مویک ۲ پرو بهتر است یا فانتوم ۴ پرو؟

به طور کلی باید گفت که پاسخ این سوال به نیاز و استفاده شما از کوادکوپتر دوربین دار بستگی دارد. چرا که اگر شما بخواهید از پهپاد برای عکاسی حرفه‌ای استفاده کنید، قطعا باید به فکر خرید مویک ۲ پرو باشید. چرا که با توجه به دوربین، لنز و پروفایل رنگی که در این پهپاد به کار برده شده است، قطعا می‌توانید بهترین تصاویر را ثبت کنید. بنابراین در ابتدا نیاز خود را به طور واضح مشخص نموده و سپس برای خرید اقدام کنید.

در صورتی که در رابطه با مقایسه مویک ۲ پرو با فانتوم ۴ پرو سوالی داشته و نیاز به مشاوره دارید، می توانید با ما در تماس باشید.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments