آی کواد | مرجع خرید و اجاره کوادکوپتر | نقد و بررسی کوادکوپتر

تفاوت زوم دیجیتال و اپیتکال زوم چیست؟ (منحصرا در هلی شات!)

تفاوت زوم دیجیتال و اپیتکال زوم یکی از مواردی است که هنگام خرید کوادکوپتر دوربین دار باید به آن توجه داشته باشید. قبل از پیشرفت چشمگیر دوربینها و انواع لنزها، مفهوم بزرگنمایی و زوم به معنای تغییر فاصله ظاهری بین دوربین و سوژه بود. اما از زمانی که زوم دیجیتال (optical Zoom) معرفی شده است، مفهوم بزرگنمایی کمی پیچیده تر شده است. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با فرق Optical Zoom و زوم دیجیتال آشنا شوید.

روش های مختلف بزرگنمایی در عکاسی کدامند؟

اپتیکال زوم (optical Zoom) و دیجیتال زوم (Digital Zoom) دو روش اساسی برای بزرگنمایی در عکاسی هستند. در زوم اپتیکال از تغییرات فیزیکی لنز برای تنظیم فاصله سنسور دوربین و سوژه استفاده میشود. در حالی که در بزرگنمایی دیجیتال از فناوری بزرگنمایی برای بزرگنمایی ناحیه ای از تصویر استفاده می کند (بدین ترتیب یکپارچگی تصویر را با کاهش مگاپیکسل به خطر می اندازد).

اپتیکال زوم (Optical Zoom) چیست؟

زوم اپتیکال به حالتی گفته میشود که در آن با تغییر فیزیکی شرایط لنز، فاصله ما با شی مورد نظر تنظیم شده و بدون افت کیفیت، شی به وضوح مشاهده میشود. به عنوان مثال، نوع زومی که در تمای تلسکوپها به کار برده میشود، Optical Zoom است. یعنی ماه بدون افت کیفیت تصویر، به وضوح قابل مشاهده است. این نوع بزرگنمایی معمولا در لنزهایی با فاصله کانونی زیاد در دسترس است.

یک لنز تله فوتو برای یک دوربین DSLR ، مانند آنهایی که عکاسان ورزشی در بازی ها از آن استفاده می کنند، فاصله کانونی بین ۵۰۰-۱۰۰۰ میلی متر  دارند. به همین خاطر است که این دوربینها، وزن زیادی دارند.

در دوربین های کوچکتر، فاصله کنونی میتواند کوچکتر باشد. به همین خاطر کیفیت تصویر در هلی شات های مویک ۲ پرو مویک ۲ زوم، به مراتب بهتر از هلی شات های مویک مینی و مینی ۲ است. چرا که سایز بزرگتری دارند و امکان استفاده از لنز بزرگتر، وجود دارد.

دوربین های کامپکت با لنزهای ۱۰۰ میلی متری می توانند بزرگنمایی اپتیکال عالی داشته باشند. این نوع دوربینها هنوز هم بسیار بزرگ هستند، اما به مراتب کوچکتر از انواع تلسکوپی هستند که در بازی های فوتبال استفاده می شود.

دیجیتال زوم (Digital Zoom) چیست؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، بزرگنمایی مفهومی مبهم است. زوم دیجیتال یکی از نکات مبهم اصلی در مفوم زوم است. در این نوع زوم، ناحیه مورد نظر برش داده شده و اطلاعات سایر بخش های تصویر، ذخیره نمیشوند. به عنوان یک مثال ساده، آیفون Xs را در نظر بگیرد. این گوشی هم دارای زوم ۲x و هم ۱۰x است. نوع هر دو زوم، دیجیتال است و هرچه که شدت بزرگنمایی بیشتر باشد، افت کیفیت تصویر هم بیشتر خواهد بود.

دیجیتال زوم (Digital Zoom) چیست؟تفاوت زوم دیجیتال و اپیتکال زوم چیست؟

در optical Zoom شامل یک حرکت فیزیکی لنز دوربین است که با افزایش فاصله کانونی، نزدیکی ظاهری سوژه را تغییر می دهد. در واقع برای بزرگنمایی، لنز از سنسور تصویر دور شده و صحنه بزرگ می شود.

اما برای درک بهتر عملکرد زوم دیجیتال، بهتر است به آن به عنوان یک نرم افزار پردازش عکس که درون دوربین قرار دارد، نگاه کنید. با بزرگنمایی پیکسل ها در مرکز عکس و برش دادن مابقی پیکسلها، بزرگنمایی دیجیتال باعث بزرگنمایی سوژه می شود، در حالی که از وضوح و کیفیت تصویر نیز می کاهد.

کدام یک بهتر است؟ اپتیکال زوم یا دیجیتال زوم؟

با توجه به آنچه که در خصوص تفاوت زوم دیجیتال و اپیتکال زوم گفته شد، برای بزرگنمایی با وضوح بالا، باید از optical zoom استفاده کنید. در این نوع، هرچقدر هم که به بزرگنمایی نیاز داشته باشید، وضوح تصویر در همه جا یکسان خواهد بود.

عکاسان حرفه ای ترجیح میدهند به جای استفاده از زوم دیجیتال هنگام تصویربرداری، عکسها را با فرمت RAW ذخیره کرده و سپس با استفاده از نرم افزارهای ویرایش عکس، روی قسمت مورد نظر بدون افت کیفیت زوم کنند.

در بزرگنمایی دیجیتال، میزان بزرگنمایی به مگاپیکسل دوربین یا تعداد پیکسل های تشکیل دهنده تصویر و وضوح بستگی دارد. بزرگنمایی هوشمند نوع جدیدتری از بزرگنمایی دیجیتالی است که اندازه تصویر را کاهش می دهد؛ به طوری که به نظر می رسد تصاویر بزرگنمایی دیجیتالی از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.

وجود قابلیت زوم دیجیتال یک ویژگی جذاب در انواع کوادکوپتر دوربین دار است. با استفاده از این قابلیت میتوانید هنگامی که در حال تصویربرداری هستید،  روی سوژه مورد نظر زوم کرده و به خوبی محیط مد نظرتان را رصد کنید.

زوم اپتیکال در کوادکوپتر های دوربین دار DJI

تصویربرداری با کیفیت، یکی از مهمترین نکاتی است که هنگام خرید کوادکوپتر دوربین دار باید به آن توجه کرد. مسلما هرچه که فاصله ما از سوژه بیشتر باشد، رسیدن به کیفیت تصویر مطلوب هم سختتر میشود. در حال حاضر، در میان انواع هلی شات های موجود در بازار، کوادکوپترهای مویک ۲ که شامل مویک ۲ پرو و مویک ۲ زوم میشود و همچنین Mavic 2 Enterprise دارای زوم ۲ برابری اپتیکال هستند. این یعنی اینکه شما میتوانید روی سوژه مورد نظر تا ۲ برابر زوم کنید، بدون اینکه شاهد افت کیفیت تصویر باشید.

کوادکوپترهای سری مویک، با لنز زوم اپتیکال معادل ۲۴-۴۸ میلی متر، در حال حاضر به عنوان بهترین هلی شات های موجود در بازار شناخته میشوند. پیش از این برای دست یابی به فاصله کانونی های متفاوت باید از دوربین های مدولار استفاده میشد. اما در حال حاضر با استفاده از این کوادکوپترهای حرفه ای و تنها فشردن یک دکمه، به راحتی میتوان بدون افت کیفیت تا ۲ برابر زوم کرد. یکی از مزایای آشکار زوم اپتیکال این است که بدون نیاز به نزدیک شدن سوژه که گاها خطرناک هم هست، تصویری واضح از آن داشت.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments