آی کواد | مرجع خرید و اجاره کوادکوپتر | نقد و بررسی کوادکوپتر
تنظیم وایت بالانس در کوادکوپتر دوربین دار DJI - تنظیم تراز سفیدی هلی شات

تنظیم وایت بالانس در کوادکوپتر دوربین دار DJI

تنظیم وایت بالانس در کوادکوپتر دوربین دار، یکی از مهمترین تنظیمات دوربین است که قبل از شروع پرواز با کواد باید انجام دهید. گرچه امکان تغییر نور، سردی و گرمی عکس در برنامه هایی مانند فتوشاپ وجود دارد، اما چه بهتر که تصاویر با همان کیفیتی که در نظر دارید، گرفته و ذخیره شوند. در این مطلب، در مورد اهمیت و نحوه تنظیم white balance یا تراز سفیدی در انواع هلی شات، خصوصا کوادکوپترهای دی جی آی صحبت میکنیم.

یکی از مهمترین امکاناتی که هلی شاتهای شرکت دی جی آی در اختیار شما قرار میدهند، امکان تنظیم و کنترل دوربین در تمام لحاظت تصویربرداری است. بنابراین اگر میخواهید در حرفه عکاسی و فیلمبرداری بهترین باشد، باید از تمام امکاناتی که در اختیار دارید، به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

تراز سفیدی یا وایت بالانس چیست؟

white balance گزینه ای است که با استفاده از آن، دوربین متوجه تفسیر نورهای مختلف موجود در محیط میشود. هر منبع نوری رنگ منحصر به فرد خود را دارد. هنگام تصویربرداری با دوربین های مختلف، دوربین در تلاش است تا با انتخاب رنگهایی کاملا نزدیک به رنگ محیط، تصویری طبیعی ایجاد کنند. به عبارت ساده، تراز سفیدی یا white balance، به معنای میزان گرمی یا سردی رنگهای موجود در تصویر است. به عنوان عکاس، لزوماً لازم نیست که همه دانش موجود در خصوص این مفهوم را درک کنیم، اما باید بدانیم که چه نوع نوری گرم و چه نوع نوری سرد است. این مقدار چیزی در حدود ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ متغیر است که اعداد کم نمایانگر دمای سرد و اعداد بالاتر نمایانگر دمای گرم هستند. بنابراین اگر شما در محیطی با نورهای بسیار گرم هستید، میتوانید با تنظیم تراز سفیدی در کوادکوپتر دوربین دار، تا حد زیادی رنگ گرم را خنثی کرده و جلوه طبیعیتری به تصاویر خود ببخشید.

اهمیت تنظیم وایت بالانس در تصویربرداری هوایی

آیا تا کنون هنگام تصویربرداری چه در فضای داخل و چه خارج، متوجه رنگ نارنجی و آبی در عکس و فیلم هایتان شده اید؟ این مشکل، معمولا به دلیل تنظیم نبودن تراز سفیدی دوربین کوادکوپتر ایجاد میشود.

اهمیت تنظیم وایت بالانس در کوادکوپتر دوربین دار DJI به روایت تصویر!

روشهای تنظیم وایت بالانس در کوادکوپتر دوربین دار

برای تعیین مقدار این گزینه در تنظیمات دوربین کوادکوپتر دوربین دار، باید تا حدی از شرایط نوری محیطی که در آن قرار دارد، مطلع باشید. برای تنظیم این گزینه، پیشنهاد ما استفاده از یکی از ۳ روش زیر است:

استفاده از تنظیمات پیش فرض وایت بالانس

در این حالت، مقدار این گزینه برای یک محیط با شرایط نوری متعادل به صورت پیش فرض تعیین شده است. اما در صورتی که شما نیاز به گرم کردن رنگهای سرد محیط و یا برعکس دارید، باید از تنظیمات دیگر استفاده کنید.

تراز سفیدی سفارشی

یکی از روشهای عالی برای تنظیم وایت بالانس در کوادکوپتر دوربین دار، استفاده از حالت سفارشی است. گرچه این روش دردسرهای مربوط به خودش را دارد، اما قطعا نتیجه آن خستگی را از تن به در میکند. استفاده از این روش معمولا در شرایطی توصیه میشود که نور محیط بسیار بد است و امکان ایجاد تغییر در آن هم وجود ندارد. در این حالت، نیاز به یک جسم با رنگ طوسی یا خاکستری دارید. با استفاده از عکسی که از این جسم میگیرید، تراز سفیدی و در واقع رنگی که نیاز دارید را برای دوربین تعیین و تعریف میکنید. مسلما اگر محیط تغییر کرد، این تنظیمات را باید مجددا از نو انجام دهید.

دمای کلوین برای تنظیم White Balance کوادکوپتر دوربین دار

تنظیم دمای کلوین روشی کاملاً خاص برای اصلاح تراز سفیدی دوربین شما است. کلوین مقیاسی برای اندازه گیری دمای رنگ است. رنگهای سرد مانند آبی معمولاً دمای رنگ آنها بیش از ۷۰۰۰ کلوین است، در حالی که رنگ های گرمتر مانند نارنجی و قرمز در حدود ۲۰۰۰ کلوین است. همه دوربین ها اجازه تنظیم Kelvin White Balance را نمی دهند ، اما اگر DLSR بالایی دارید ، باید بتوانید از این طریق تراز سفیدی مورد نیازتان را تعیین کنید. برای تعیین مقدار مطلوب، میتوانید از نمودارهای مختلفی که در اینترنت وجود دارد، استفاده کنید. اما راه آسان این است که دوربین را در حالت تصویربرداری قرار داده و هم زمان تراز سفیدی را از طریق تغییر مقدار Kelvin Temperature تغییر دهید. نکته اصلی این است که به یاد داشته باشید که هدف شما طبیعی کردن رنگهای موجود در محیط مد نظرتان است. بنابراین، اگر در سایه هستید ، می توانید Kelvin Temperature HIGH خود را روی مقداری مانند ۷۰۰۰ Kelvin تنظیم کنید تا از تن و رنگ مایل به آبی خلاص شود. همچنین ، اگر در جایی هستید که چراغ شما واقعاً زرد است ، مانند سالن ورزشی، می توانید تراز سفید Kelvin را روی دمای پایین تنظیم کنید.

دمای کلوین برای تنظیم White Balance کوادکوپتر دوربین دار

آموزش تنظیم تراز سفیدی دوربین هلیشات

برای تنظیم تعادل تراز سفیدی قبل از عکاسی، برنامه DJI را باز کنید ، به تنظیمات دوربین رفته و مطمئن شوید که تنظیمات را در حالت دستی انتخاب کرده اید. در این بخش می توانید تنظیمات مختلفی را انتخاب کنید. در بسیاری از هلیشاتهای موجود در بازار، حالت های از پیش تعیین شده مانند خودکار ، آفتابی ، ابری و نئون وجود دارد. این موارد گرچه نقطه شروع خوبی هستند، اما دقیق نیستند!

حالت Custom را انتخاب کنید. سپس با استفاده از یک جسم خاکستری رنگ، مقدار دمای مورد نظرتان را تعیین کنید. این جسم خاکستری رنگ، میتواند یک کارت با ۱۸ درصد رنگ خاکستری باشد. اگر بتوانید با انتخاب کارت مناسب، تراز سفیدی را به بهترین شکل ممکن تنظیم کنید، رنگ تصاویر در طبیعیترین حالت ممکن خواهد بود.

اگر کارت خاکستری ندارید ، می توانید این کار را فقط با یک کاغذ سفید انجام دهید. کارت خاکستری (یا کاغذ سفید) خود را در مقابل سوژه مورد نظر قرار داده هلی شات را به سمت آن نشانه بگیرید. اکنون دمای وایت بالانس کوادکوپتر دوربین دار را تنظیم کنید. نوار لغزنده را به عقب و جلو ببرید تا جایی که قطعه کاغذ کاملاً سفید یا کارت خاکستری کاملاً خنثی به نظر برسد.

نکته مهم:

اگر فراموش کرده اید که تراز سفیدی خود را قبل از عکسبرداری تنظیم کنید ، نگران نباشید! اگر حالت عکاسی را RAW انتخاب کرده اید، میتوانید بعد از تصویربرداری مشکل را برطرف کنید.

در Lightroom ، می توانید تعادل رنگ سفید را با حرکت دادن لغزنده هایی با عنوان “Temp” و “Tint” به صورت دستی تنظیم کنید. یا ابزار قطره چکان را انتخاب کرده و بر روی هر بخشی از عکس که می خواهید طبیعیتر باشد کلیک کنید. اگر قبل از عکسبرداری از کارت خاکستری یا کاغذ سفید خود عکس گرفته اید ، فقط روی آن کلیک کنید و همه چیز آماده است! در غیر این صورت ، هر قسمت از عکس را که سفید خالص یا خاکستری خالص باشد انتخاب کنید. اکنون می توانید این تنظیمات را با بقیه عکسهای خود همگام سازی کنید تا همه اصلاح رنگ می شوند.  Lightroom همچنین دارای چندین تنظیم خودکار (خودکار، نور روز، ابری، سایه، فلورسنت و فلش) است که دارای مقادیر دما و رنگ خاصی هستند.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments