آی کواد | مرجع خرید و اجاره کوادکوپتر | نقد و بررسی کوادکوپتر

JPEG یا RAW . تفاوت در چیست؟

در تنظیمات تصویر برنامه ی DJI GO 4 سه نوع پسوند برای ذخیره ی تصاویر وجود دارد. JPEG ، RAW یا JPEG+RAW .هرکدام از این ها چه مزایا و چه معایبی دارند؟ برای چه نوع تصاویری مناسب هستند و موارد دیگر. با آی کواد همراه باشید تا به بررسی این دو پسوند و ویژگی های آن برای تصویربرداری در کوادکوپترهای DJI بپردازیم.شاید خیلی ها حتی ندانند فرمت raw چیست ، پس با ما همراه باشید تا جواب سوالات مهم خود را پیدا کنید.

تفاوت در بازتاب نور و سایه ها در JPEG و RAW 

عکس زیر با دوربین Zenmuse X5S در فرمت JPEG+RAW گرفته شده است. خورشید بیش از حد ظاهر می شود و پیش زمینه کمی در زیر بازتاب قرار دارد. پس برای اینکه خروجی عکس طبیعی باشد باید تنظیماتی در رنگ ها صورت بگیرد و آن موقع به راحتی تفاوت عکس های گرفته شده با پسوند JPEG و RAW مشخص می شود.

JPEG vs RAW

مشکل اصلی تصاویر JPEG این است که تصاویر فشرده می شوند و جزئیات تصاویر از بین می روند در نتیجه شما خیلی کنترل بر روی خروجی تصاویر JPEG ندارید. نگاهی به تصویر JPEG پایین بیندازید، سایه ها و نور کاهش یافته است اما درختان مقابل آن کمی غیر طبیعی هستند و هنوز هم نور خورشید بیش از حد به نظر می رسد.

JPEG vs RAW Edited JPEG

 

چون تصاویر RAW فشرده نمی شوند و تمام جزئیات تصاویر با کیفیت بالا در دسترس است در نتیجه خروجی تصاویر نیز نسبت به تصاویر JPEG دارای وضوح بیشتر و طبیعی تر هستند.

JPEG VS RAW: RAW Edit

تعادل رنگ سفید

با تصاویر RAW شما همچنین می توانید به راحتی رنگ سفید را متعادل کنید.بسته به نوع نور محیط و تنظیماتی که در تعادل رنگ ها انجام می دهید، اما باز هم ممکن است خروجی تصاویر عالی نباشند.تصویر زیر را که به وسیله ی PHANTOM 4 PRO در حالت JPEG+RAW گرفته شده است را مشاهده کنید

بعد از تغییر در تنظیمات رنگ تصویر JPEG خروجی پایین به دست می آید که باز هم خیلی با کیفیت نیست

ار آنجا که فایل های RAW حاوی جزئیات و داده های پردازش نشده سیاه و سفید هستند، حتی در صورتی که تعادل رنگ سفید را در هنگام عکسبرداری تنظیم نکنید، باز هم شانسی را از دست نداده اید. عکس برداری در حالت RAW باعث می شود که به راحتی بعد از تصویربرداری تنظینات را تغییر دهید حتی بدون مقداری کاهش کیفیت

مشاهده فایل های RAW

اگر چه تغییر در تصاویر  RAW راحت تر از تصاویر JPEG است اما به هیچ وجه در امر مشاهده برتری ندارند. تصاویر RAW را حتما باید با برنامه های به خصوص مثل Photoshop یا Lightroom در کامپیوترها و گوشی های موبایل مشاهده کنید.در حالی که تصاویر JPEG در هر دیوایسی مشاهده می شوند.در هنگام تصویربرداری با پسوند RAW برنامه ی DJI GO به صورت اتوماتیک فرمت JPEG آن تصویر را ذخیره می کند.

سایزهای فایل

علاوه بر این ،وقتی از لحاظ حجم دو فرمت RAW و JPEG را مقایسه می کنیم، حجم تصاویر RAW تقریبا ۵ برابر تصاویر JPEG است.همانطور که در پایین مشاهده می کنید فایل RAW)DNG) که با فانتوم ۴ پرو گرفته شده نزدیک به ۳۵۰۰۰KB در حالیکه همان فایل به صورت JPEG حجمش ۷۰۰۰KB است.

زمان تایمر

با توجه به اینکه حجم تصاویر RAW بالاتر است در نتیجه زمان پردازش و ذخیره عکس ها در SD card هم زمانبر تر و زمان تایمر هم افزایش می یابد.و در پایان زمان اتمام شده ی گرفتن تصاویر هم بالا می رود. عکس های زیر از صفحه ی مویک پرو گرفته شده است.

آیا می توان گفت در کل کدام بهتر است؟

بستگی به استفاده ی شما دارد.اگر فرمت JPEG را انتخاب کنید واضح است که زمان تصویربرداری پایین می آید و تعداد عکس هایی که می توانید بگیرید بیشتر می شود. در عوض وقتی فرمت RAW را انتخاب کنید سرعتتان پایین می آید ولی در عوض جزئیات بیشتری در تصاویر قابل مشاهده است و در زمان ویرایش تصاویر نیز امکانات بیشتری در دسترستان است.

با توضیحات بالا احتمالا الان می توانید تشخیص دهید که هر کدام از تصاویر محصولات DJI چه فرمتی هستند.

 

JPEG VS RAW comparison 2

 

 

JPEG VS RAW Ccomparison 2

اگر هنوز کوادکوپتری در اختیار ندارید ، قطعا با شرایطی که آی کواد به وجود آورده (قیمت پایین، خرید اقساطی و اجاره) شما نیز به راحتی صاحب یکی از آنها خواهید شد.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
محمد حکیمی
2 years ago

یک تفاوت پایه ای بین تصاویر خام و تصاویر با فرمت فشرده شده نیاز به انجام تغییرات ویرایشی بر روی تصویر با استفاده از برنامه هایی مثل adobe camera raw است. عکس خام قابلیت انتشار به راحتی در شبکه های اجتماعی یا صفحات وب را ندارد.
نکته دیگر در تصاویر با فرمت فشرده شده JPEG بریده شدن بخشی از تصویر است که در تصاویر خام معمولا این اتفاق نمی افتد. نقاط انتهایی تصاویر به دلیل ساختار لنز دچار اعوجاج هستند. پردازنده دوربین ها به صورت خودکار این قسمت از تصاویر را می برد و بخش سالم تصویر را خروجی می دهد. اما اگر تصویر خام در اختیار شما باشد به این بخش از تصویر هم دسترسی دارید و با ویرایش های نرم افزاری مثل ابزار anti-distorsion در برنامه dxo آن را اصلاح کنید.